وکیل کیفری کیست؟

وکیل کیفری

وکیل کیفری کیست؟

وکیل کیفری : دانش‌ آموختۀ کارشناسی حقوق که دارای پروانه وکالت است و بررسی و‌ پیگیری مسائل حقوق جزای اختصاصی را با تکیه‌ بر حقوق جزای عمومی و قواعد دادرسی کیفری پیش می‌ برد.

مستند قانونی دخالت وکیل در پرونده کیفری چیست؟

مستند قانونی دخالت وکیل در پرونده کیفری در ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری پیش‌ بینی‌ شده است و افراد می‌ توانند از زمانی که تحت تعقیب قانونی قرار می‌ گیرند، وکیل مدنظر خود را معرفی نمایند. متهم می‌ تواند از زمانی که تحت نظر گرفته می‌ شود تقاضا داشتن وکیل کند و با همراهی وکیل خود در بازجویی‌ ها و تحقیقات حضور داشته باشد. وکیل مجرب و آگاه راهنمایی‌ های لازم را جهت ارائه اطلاعات موردنیاز بازپرس در اختیار موکل خود قرار می‌ دهد و مانع از آن می‌ شود که بی‌ اطلاعی و ناآگاهی موکل از مسائل حقوقی او را به دردسرهای بزرگ‌تر بکشاند و موجب تضییع حقوق وی بشود.

 وکیل بعد از اینکه با موکل تحت نظر ملاقات داشت، باید تمام آنچه که ملاحظه کرده، دیده و شنیده است را طی گزارش مفصل در پرونده درج نماید. این ملاقات می‌ تواند یک ساعت به طول بیانجامد و آنچه موکل به آن نیاز دارد وکیل به وی انتقال دهد. حضور وکیل کیفری باعث می‌ شود، که رسیدگی قضایی نظم بهتری پیدا کند و از اتلاف وقت طرفین دعوا و اطاله دادرسی جلوگیری کند. بهترین وکیل پایه‌یک دادگستری معمولاً به پرونده‌ های کیفری ورود می‌ کند، چون این‌ گونه پرونده‌ ها به مهارت‌ های چند جانبه نیاز دارند. شخص را می‌ طلبد که غیر از تحصیلات آکادمیک، دوره‌ های عملی را به‌ خوبی پشت سر گذاشته و ازنظر شخصیتی ویژگی‌ های منحصر به‌ فردی داشته باشد.

 علم و تخصص وکیل و اشراف وی بر مواد قانونی مختلف تأثیر زیادی بر تهیه لایحه مستدل و مستند خواهد داشت. قوانینی مانند قانون مجازات اسلامی، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون مبارزه با پول‌ شویی، قانون تشدید مجازات‌ مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاه‌ برداری و سایر قوانینی که با جرایم کیفری ارتباط مستقیمی دارند، باید به طور کامل مورد مطالعه وکیل قرارگرفته باشد.

وکیلی که در امور کیفری متخصص است و بتواند نسبت به هر موضوع کیفری که مطرح می‌گردد دفاعیات تخصصی انجام بدهد و نسبت به تمام امور کیفری اعم از ماهیت و قواعد و مقررات شکلی اطلاع و تجربه داشته باشد، وکیل کیفری می‌ گویند.

که برخلاف وکیل حقوقی در تمام پرونده‌ های کیفری نمی‌ تواند حاضر شود. این دسته از پرونده‌ ها فقط توسط وکلای پایه یک صورت خواهد پذیرفت. وکیل کیفری کسی است که با توجه به علاقه و تخصص در زمینه امور جزایی و کیفری و تسلط نسبی بر قوانین در کلیه دعوای کیفری مانند قتل و خیانت‌ در امانت، کلاه‌ برداری، فروش مال غیر، سرقت، فوت در تصادفات رانندگی، دیه، ضرب‌ و جرح، نزاع، جعل و استفاده از سند مجعول، توهین، تجاوز به عنف، تهدید، آدم ربایی، مزاحمت تلفنی، مواد مخدر می‌ تواند طرح شکایت و یا دفاع نماید. برای مثال وکیل فضای مجازی فردی است که با آگاهی از قوانین مرتبط با فضای مجازی (اینترنت) و آنلاین (برخط) بتواند جرائم صورت گرفته در بستر اینترنت را شناسایی کند. یا اینکه بتواند مشاوره‌ حقوقی در این زمینه ارائه دهد. همچنین برخی وکلا با آگاهی از قوانین مرتبط فروش مال غیر، مشاوره حقوقی در خصوص رفتارهای مجرمانه و مجازات فروش مال متعلق به غیر را ارائه دهد. که اصطلاحاً به آن وکیل فروش مال غیر گفته می‌ شود.

وکیل کیفری یا تسخیری: در تمام امور کیفری طرفین می‌ توانند وکیل کیفری خود را انتخاب و معرفی نمایند. وقت دادرسی به متهم، شاکی، مدعی خصوصی و وکلای مدافع آنان ابلاغ خواهد شد. در صورت تعدد وکیل حضور یکی از وکلا برای تشکیل و رسیدگی کافی است.

 در جرایم کیفری به طور معمول می‌ توان حداکثر دو وکیل به دادگاه معرفی کرد و در جرایمی که در صلاحیت دادگاه کیفری یک است از جمله قصاص نفس، اعدام، حبس ابد، قطع عضو، جرایم سیاسی و مطبوعاتی و… می‌ توان حداکثر سه وکیل معرفی نمود و در مرحله تحقیقات مقدماتی یک وکیل معرفی نماید. در جرایمی که مجازات آن سلب حیات یا حبس ابد است، چنانچه متهم اقدام به معرفی وکیل در مرحله اول یعنی در دادسرا ننماید یا امکان مالی برای استخدام وکیل را نداشته باشد، دادگاه اقدام به اخذ وکیل تسخیری می‌ کند.

 وکیل تسخیری با وکیل معاضدتی تفاوت دارد و این تفاوت در این است که وکیل معاضدتی در پرونده‌ های حقوقی و مدنی از طرف دادگاه برای کمک به معسرین استخدام می‌شوند. در حالی که وکیل تسخیری در پرونده‌ های کیفری به کار گرفته می‌ شود.

وکیل جنایی در ایران:

به معنی وکیل متخصص در امور کیفری بوده که دارای خصوصیات یک وکیل کیفری متخصص می‌باشد. وکیل پایه یک دادگستری جنایی یا وکیل کیفری مجرب و متخصص شخصی است که علاوه بر دانش و تحصیلات تخصصی در زمینه امور جزایی و کیفری، دارای تجربه کاری در پرونده‌های کیفری بوده و با رویه مرسوم محاکم کیفری، دادسراها و روال انجام امور تحقیقات مقدماتی ضابطین قضایی آشنایی کافی داشته باشد. و همچنین با قوانین جزایی از جمله قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری، قانون مبارزه با مواد مخدر، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قوانین مرتبط دیگری که در این زمینه وجود دارد، آراء وحدت رویه در امور کیفری، نظریات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه و دکترین حقوقی به‌خوبی آشنا باشد.

از آنجایی‌ که در امور جزایی در موارد متعددی با مسائلی مواجه می‌ شویم که عواطف روحی روانی انسان را درگیر خود می‌ کند و همچنین با توجه به این موضوع که معمولا پرونده‌ های کیفری دارای ذاتی خشن و کم انعطاف هستند، بسیار مهم است که وکیل کیفری آمادگی روانی لازم را برای مواجهه با مسائلی این‌ چنین داشته باشد.

وکیل در آیین دادرسی کیفری:

در قانون آیین دادرسی کیفری وکیل به عنوان یکی از حقوق دفاعی اشخاص محسوب می‌ گردد و مطابق ماده ۵ قانون آیین دادرسی کیفری متهم باید در اسرع وقت از موضوع و ادله انتسابی و از حق دسترسی به وکیل بهره‌ مند گردد.

همچنین ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری اعلام می‌ نماید متهم با شروع تحت نظر قرار گرفتن می‌ تواند تقاضای حضور وکیل بنماید. که در این صورت وکیل با رعایت محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات می‌ تواند با شخص تحت نظر ملاقات کند. در پایان ملاقات با متهم که نباید بیش از یک ساعت زمان ببرد می‌ تواند ملاحضات کتبی خود را برای درج در پرونده ارائه نماید. و نیز مطابق ماده ۱۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری متهم می‌ تواند در مرحله تحقیقات مقدماتی یک نفر وکیل به همراه خود داشته باشد. و این حق باید قبل از شروع تحقیقات به متهم ابلاغ و تفهیم شود و مطابق این ماده وکیل متهم میتواند با کسب اطلاع از اتهام و دلایل انتسابی مطالبی که برای کشف حقیقت یا اجرای قانون لازم می‌ باشد را بیان نماید.

مطابق تبصره اصلاحی مورخ ۲۴/۳/۱۳۹۴ کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، سلب حق همراه داشتن وکیل و عدم تفهیم این حق به متهم به ترتیب موجب مجازات انتظامی درجه هشت (انفصال موقت از یک تا شش ماه) و درجه سه (کسر حقوق ماهانه تا یک سوم از یک ماه تا شش ماه) خواهد بود. همچنین مطابق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی در جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و جرائم سازمان‌ یافته که دارای مجازات‌ های سلب حیات، حبس ابد و جرائم موجب قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن، در مرحله تحقیقات مقدماتی افراد می‌ توانند وکیل بگیرند. ولی می‌ بایست وکلای انتخابی خود را از بین وکلای دادگستری و مورد تایید رئیس قوه قضائیه انتخاب نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *