وکیل کیفری

وکیل کیفری، دانش‌ آموختۀ کارشناسی حقوق است که دارای پروانه وکالت کارآموزی با محدوده برخی دعاوی کیفری و یا دارای پروانه وکالت پایه یک دادگستری موضوع قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، یا قانون حاکم بر وکلای موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه و یا دارای پروانه وکالت موضوع قانون تسهیل صدور کسب و کار می باشد .

باید دانست وکیل کیفری بررسی و‌ پیگیری مسائل حقوق جزای اختصاصی و قانونی بودن جرائم و مجازاتهای حدود، قصاص، دیات و مجازاتهای تعزیری درجه 1 تا 8 (حبس، شلاق، جزای نقدی) و همچنین مجازات های تکمیلی و تبعی، نحوه تعیین و اعمال مجازاتها، اعمال تخفیف و معافیت از مجازاتها، اعمال قواعد کیفری تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای مجازات، استفاده از نظام نیمه آزادی، نظام آزادی مشروط، نظارت الکترونیک، مجازات های جایگزین حبس شامل دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه، قواعد حاکم بر محرومیت از حقوق اجتماعی و اعمال مجازاتها و اقدامات تامینی حاکم بر اطفال و نوجوانان و همچنین قواعد حاکم بر سقوط مجازات ها شامل عفو، نسخ قانون، گذشت شاکی، مرور زمان ، شرایط توبه، اعمال قاعده دراء، شرایط حاکم بر شروع به جرم، شرکت در جرم، معاونت در جرم، سردستگی گروه مجرمانه سامان یافته، تعدد و تکرار جرم، شرایط مسئولیت کیفری، موانع مسئولیت کیفری و ادله اثبات جرائم (اقرار، شهادت، سوگند و علم قاضی ) و شرایط استرداد اموال توقیفی در جرائم حاکم بر اشخاص حقیقی و حقوقی را با تکیه‌ بر قواعد مکانی و زمانی حاکم بر جرم و مجازاتهای موضوع حقوق جزای عمومی، و جرائم موضوع کتاب حدود، قصاص، دیات، تعزیرات ، مجازات های بازدارنده، جرائم رایانه ای و جرائم مرتبط با تعزیرات حکومتی را با توسل بر قواعد کیفری ایران و شرایط شکلی آن را با قانون آیین دادرسی کیفری ایران پیش می‌ برد.

در تمام امور کیفری طرفین می‌ توانند وکیل کیفری خود را انتخاب و معرفی نمایند. وقت دادرسی به متهم، شاکی، مدعی خصوصی و وکلای مدافع آنان ابلاغ خواهد شد. در صورت تعدد وکیل حضور یکی از وکلا برای تشکیل و رسیدگی کافی است.

 در جرایم کیفری به طور معمول می‌ توان حداکثر دو وکیل به دادگاه معرفی کرد و در جرایمی که در صلاحیت دادگاه کیفری یک است از جمله قصاص نفس، اعدام، حبس ابد، قطع عضو، جرایم سیاسی و مطبوعاتی و… می‌ توان حداکثر سه وکیل معرفی نمود و در مرحله تحقیقات مقدماتی یک وکیل معرفی نماید. در جرایمی که مجازات آن سلب حیات یا حبس ابد است، چنانچه متهم اقدام به معرفی وکیل در مرحله اول یعنی در دادسرا ننماید یا امکان مالی برای استخدام وکیل را نداشته باشد، دادگاه اقدام به اخذ وکیل تسخیری می‌ کند.

وکیل در پرونده کیفری

مستند قانونی دخالت وکیل در پرونده کیفری ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری است و  مطابق این ماده قانونی افراد می‌ توانند از زمانی که تحت تعقیب قانونی قرار می‌ گیرند، وکیل مدنظر خود را معرفی نمایند. متهم می‌ تواند از زمانی که تحت نظر گرفته می‌ شود تقاضا داشتن وکیل کند و با همراهی وکیل خود در بازجویی‌ ها و تحقیقات حضور داشته باشد. وکیل مجرب و آگاه از قوانین کیفری، راهنمایی‌ های لازم را جهت ارائه اطلاعات مورد نیاز بازپرس و دادگاه کیفری یک، دو و دادسرا و دادگاه انقلاب در اختیار موکل خود قرار می‌ دهد و مانع از آن می‌ شود که بی‌ اطلاعی و ناآگاهی موکل از مسائل و قواعد کیفری او را به دردسرهای بزرگ‌ تر بکشاند و موجب تضییع حقوق وی بشود.

 وکیل بعد از اینکه با موکل تحت نظر ملاقات داشت، باید تمام آنچه که ملاحظه کرده، دیده و شنیده است را طی گزارش مفصل در پرونده درج نماید. این ملاقات می‌ تواند یک ساعت به طول بیانجامد و آنچه موکل به آن نیاز دارد وکیل به وی انتقال دهد. حضور قانونی وکیل در پرونده کیفری باعث می‌ شود، که رسیدگی قضایی نظم بهتری پیدا کند و از اتلاف وقت طرفین دعوا و اطاله دادرسی جلوگیری شود. بهترین وکیل پایه‌یک دادگستری معمولاً به پرونده‌ های کیفری ورود می‌ کند، چون این‌ گونه پرونده‌ ها به مهارت‌ های چند جانبه نیاز دارند و شخص را می‌ طلبد که غیر از تحصیلات آکادمیک، تجربیات کیفری و دوره‌ های عملی را به‌ خوبی پشت سر گذاشته و ازنظر شخصیتی ویژگی‌ های منحصر به‌ فردی داشته باشد.

 علم و تخصص وکیل در پرونده کیفری و اشراف وی بر مواد قانونی مختلف تأثیر زیادی بر تهیه لایحه مستدل و مستند کیفری خواهد داشت. قوانین کیفری مانند قانون مجازات اسلامی، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون مبارزه با پول‌ شویی، قانون تشدید مجازات‌ مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاه‌ برداری و سایر قوانینی که با جرایم کیفری ارتباط مستقیمی دارند، باید به طور کامل مورد مطالعه وکیل در پرونده کیفری قرارگرفته باشد.

وکیل در پرونده کیفری کسی است که با توجه به علاقه و تخصص در زمینه امور جزایی و کیفری و تسلط نسبی بر قوانین در کلیه دعوای کیفری مانند قتل و خیانت‌ در امانت، کلاه‌ برداری، فروش مال غیر، سرقت، فوت در تصادفات رانندگی، دیه، ضرب‌ و جرح، نزاع، جعل و استفاده از سند مجعول، توهین، تجاوز به عنف، تهدید، آدم ربایی، مزاحمت تلفنی، مواد مخدر می‌ تواند طرح شکایت و یا دفاع نماید.

برای مثال وکیل فضای مجازی فردی است که با آگاهی از قوانین مرتبط با فضای مجازی (اینترنت) و آنلاین (برخط) بتواند جرائم صورت گرفته در بستر اینترنت را شناسایی کند. یا اینکه بتواند مشاوره‌ حقوقی در این زمینه ارائه دهد. همچنین برخی وکلا با آگاهی از قوانین مرتبط فروش مال غیر، مشاوره حقوقی در خصوص رفتارهای مجرمانه و مجازات فروش مال متعلق به غیر را ارائه دهد. که اصطلاحاً به آن وکیل فروش مال غیر گفته می‌ شود.

نقش وکیل در پرونده کیفری

 

وکیل کیفری

خدمات کیفری آوای رهنما

موضوعات کیفری

درخواست تماس از سمت وکلای متخصص آوای رهنما

اطلاعات شخصی

اطلاعات تماس

روش هایی که می توان با شما در ارتباط بود را مشخص کنید.

وکلای کیفری موسسه حقوقی و داوری آوای رهنما

وکلای کیفری موسسه حقوقی و داوری آوای رهنما با تمرکز بر جنبه های کیفری، در مشکلات و مسائل مختلف کیفری با تخصص و تعهد خدمات گسترده ای را ارائه می‌دهند. این موسسه به عنوان یک پل ارتباطی مؤثر بین موکلان و سیستم قضائی شناخته شده است و با استفاده از تخصص و تجربه‌ی خود، به تحقق اهداف کیفری و حقوقی موکلان می‌پردازد.

تخصص و ویژگی‌های برتر نسبت به سایر موسسات:

 1. تخصص و تعهد:
  وکلای کیفری آوای رهنما با داشتن تحصیلات عالی و تخصص عمیق در زمینه حقوق جزایی، اطمینان حاصل می‌کنند که موکلانشان از تخصص به‌روز و کاملی برخوردار باشند.
 2. تجربه و موفقیت‌ها:
  این وکلا با تجربه‌های گسترده در پرونده‌های کیفری مختلف، به دستیابی به نتایج مثبت و موفقیت‌های چشمگیر در دفاع از حقوق موکلان خود می‌پردازند.

موفقیت‌ها و نتایج پرونده‌ها:

 1. برنامه‌ریزی دقیق:
  وکلای کیفری آوای رهنما با برنامه‌ریزی دقیق و هوشمندانه، در تدوین استراتژی‌های کیفری برای هر پرونده و بهره‌مندی از جزئیات خاص، به بهبود روند پرونده‌های خود می‌پردازند.
 2. دفاع موثر:
  از طریق داشتن تجربه و مهارت‌های حرفه‌ای، وکلا این موسسه در دفاع از موکلان خود در دادسراها، دادگاه‌ها و مراحل کیفری، به نتایج مثبت دست یافته‌اند.

وظایف و مسئولیت‌ها:

 1. پژوهش دقیق:
  وکلا در زمینه کیفری همواره با پژوهش دقیق و به‌روز، نقاط قوت و ضعف پرونده را تحلیل کرده و به موکلان خود پیشنهادهای بهینه ارائه می‌دهند.
 2. نمایندگی حقوقی:
  این وکلا در تمام مراحل کیفری به عنوان نمایندگان حقوقی موکلان شرکت می‌کنند و از حقوق آنان حداکثر استفاده را برآورده می‌کنند.

جمع‌بندی:

وکلای کیفری موسسه حقوقی و داوری آوای رهنما با تخصص، تجربه و الزام به حفظ اصول حقوقی، از دیگر موسسات حقوقی برجسته‌تر به نظر می‌آیند. با ارائه خدمات شفاف و کارآمد، این وکلا تاکنون موفقیت‌های قابل توجهی را در زمینه حقوق کیفری به دست آورده‌اند و به عنوان یکی از انتخاب‌های اولیه در امور کیفری محسوب می‌شوند.

نتایج پرونده های موفق آوای رهنما

مطالب مرتبط با وکیل و پرونده های کیفری

نکات مهم جرم شناسی

تعریف جرم شناسی برای بررسی علم جرم شناسی به بررسی علوم انسانی،جامعه،جامعه شناسی و رویگردهای [...]

آیین نامه اجرای آزادی مشروط، قرار تعویق و تعلیق ، نظام نیمه آزادی و نظارت سامانه های الکترونیکی

آیین نامه شماره ۹۰۰۰/۶۱۴۱/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۲/۴ ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص «نحوه اجرای قرار [...]

ماده 442 قانون آیین دادرسی کیفری

ماده 442 قانون آیین دادرسی کیفری در تمام محکومیت‌های تعزیری در صورتی که دادستان از [...]

‌قانون مربوط به اصلاح قانون منع کشت خشخاش و استعمال تریاک 1338

‌قانون مربوط به اصلاح قانون منع کشت خشخاش و استعمال تریاک ‌مصوب ۱۹ اردیبهشت ماه [...]

تصویب نامه فهرست مواد مخدر 1338 با اصلاحات

ماده 1 ـ از نظر قانون اصلاح منع كشت خشخاش و استعمال ترياك مصوب 31 [...]

قانون مبارزه با مواد مخدر با اصلاحات

قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب ۱۳۶۷.۸.۳ مجمع [...]

قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی 1369 با اصلاحات

قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی به همراه اصلاحات ماده ۱ – ارتکاب هر [...]

قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات 1390

فصل اول ـ کلیات ماده 1 قاچاق سلاح، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل عبارت [...]

قانون هواپیمایی کشوری مصوب 1328

قانون هواپیمایی کشوری مصوب 1328 ماده ۱ – منظور از هواپیما که در این قانون [...]

قانون نظام صنفی مصوب 1382

قانون نظام صنفی مصوب 1382 ‌قانون نظام صنفی کشور مشتمل بر نود و شش ماده [...]

قانون مطبوعات مصوب 1364

قانون مطبوعات مصوب 1364 نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند، مگر آنکه مخل به [...]

قانون مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری اصلاحی 67

لایحه قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری مصوب 1367/09/15 لایحه قانون تشدید مجازات [...]

ماده 237 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392

ماده 237 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 اصلاحی 1394 صدور قرار بازداشت موقت جایز [...]

قانون تجارت الکترونیک

قانون تجارت الکترونیک قانون تجارت الکترونیک در تاریخ 1382/10/17 به تصویب مجلس شورای اسلامی ایران [...]

اتهام توماج صالحی

اتهام توماج صالحی توماج صالحی مردی ایرانی متولد دوازده آذر ماه یک هزار و سیصد [...]

قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب 28/4/83

قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب 28/4/83 ماده ۱- قاچاق انسان عبارتست از: ‌الف – [...]

قانون مدنی در باب کفالت

قانون مدنی در باب کفالت ماده ۷۳۴ – کفالت عقدی است که بموجب آن احدطرفین [...]

نمونه تجدید نظر اتهام تقلب در تعزیرات حکومتی

نمونه تجدید نظر اتهام تقلب در تعزیرات حکومتی به نام خدا با عرض سلام خدمت [...]

ماده 59 قانون نظام صنفی

ماده 59 قانون نظام صنفی مطابق ماده 59 قانون نظام صنفی ایران تقلب عبارت است [...]

قانون کاهش مجازات حبس

قانون کاهش مجازات حبس ماده۱- مجازاتهای مقرر در کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزيرات و [...]

ماده 297 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1392

ماده 297 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1392 ماده 297 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب [...]

ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری جدید مصوب 1392 با الحاقات 1394

ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری جدید مصوب 1392 با الحاقات 1394 ماده 48 قانون [...]

ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری جدید 1392 با اصلاحات 1394

ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری جدید 1392 با اصلاحات 1394 ماده ۳۰۲ قانون آیین [...]

مجازات جرم محاربه در ایران

مشاوره در خصوص مجازات جرم محاربه در ایران میتواند تا حدی افراد را به حقوق کیفری [...]

مشاوره حقوقی با وکیل محاربه

مشاوره حقوقی با وکیل در خصوص جرم محاربه از آنجا اهمیت دارد که این جرم [...]

شکواییه کلاهبرداری از طریق دریافت ویزا

شکواییه کلاهبرداری از طریق دریافت ویزا از آن جهت دارای اهمیت است که یکی از [...]

مشاوره با وکیل سرقت تعزیری

با بررسی مشاوره های کیفری و پرونده های مرتبط با سرقت به این نتیجه میرسیم [...]

مشاوره با وکیل سرقت حدی

مشاوره با وکیل سرقت حدی، پاسخ های آنلاین آوای رهنما در بررسی جرم سرقت و [...]

لایحه دفاعیه سرقت

در این مقاله به ارائه لایحه دفاعیه اتهام سرقت در خصوص سرقت محصول کشاورزی گندم [...]

وکیل کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری وکیل کلاهبرداری از موضوعاتی است که به بررسی نقش وکیل و مشاور حقوقی [...]

تعریف جامع سوء پیشینه و سابقه

سوء پیشینه چیست ؟ سوء پیشینه یا سوء سابقه کیفری وضعیتی است که مطابق آن [...]

وکیل جنایی

وکیل جنایی چه کسی است؟ وکیل جنایی یکی از انواع وکیل دادگستری بوده که به [...]

جرایم رایانه ای

جرایم رایانه ای چیست و چه مجازاتی را به دنبال دارد؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی [...]

تعریف پولشویی و مصادیق آن

تعریف پولشویی و مصادیق آن 1.پولشویی چیست؟ ۲. امور مهم در فرایند پولشویی چیست؟ ۳. [...]

6 Comments

بررسی یک پرونده در خصوص دیه

طرح مسئله در پرونده ای بر اثر سانحه تصادف در سال 1374 شخصی فوت می‌شود، [...]

چگونگی دریافت دیه ناشی از سانحه رانندگی

چگونگی دریافت دیه ناشی از سوانح رانندگی در این پست قدم به قدم دریافت دیه [...]

اقدامات پس از سوانح رانندگی جرحی یا فوتی

اقدامات پس از سوانح رانندگی جرحی یا فوتی پس از بروز چنین حوادثی نیاز است [...]

وکیل جعل

وکیل جعل وکیل، اثبات و پیگیری فرایند قضایی مرتبط با جعل را پیگیری می نماید [...]

کلاهبرداری

کلاهبرداری در کلاهبرداری، کلاهبردار با انگیزه شخصی رفتاری را انجام می‌دهد که نتیجه آن اغفال [...]

خیانت در امانت از منظر وکیل کیفری

خیانت‌ در امانت از منظر وکیل کیفری از منظر وکیل کیفری بررسی نسبت به جرایم [...]

سرقت حدی

سرقت حدی سرقت حدی یکی از جرائم فقهی ایران می باشد و مانند محاربه ریشه [...]

جرم سرقت چیست؟

جرم سرقت چیست؟ یکی از جرائم دارای مجازات کیفری که میتواند از نوع حدی یا [...]

وکیل دیه

وکیل دیه وکیل دیه در برخورد با حوادث منجر به پرداخت دیه با تعریف دیه [...]

4 Comments

تغییر، تحریف و انتشار

در این مقاله به تعریف تغییر، تحریف و انتشار و بررسی ابعاد آن از دیدگاه [...]

غفلت

در این مقاله به تعریف غفلت و بررسی ابعاد آن از دیدگاه حقوق کیفری خواهیم [...]

نشر اکاذیب

در این مقاله به تعریف نشر اکاذیب و بررسی ابعاد آن از دیدگاه حقوق کیفری [...]

افترا

در این مقاله به تعریف افترا و بررسی ابعاد آن از دیدگاه حقوق کیفری خواهیم [...]

8 Comments

تعریف جامع جرم توهین – مشاوره با وکیل

تعریف جامع جرم توهین- مشاوره با وکیل جرم توهین به اشخاص عادی چیست؟ مطابق ماده [...]

49 Comments

احترام و ارتباط از نگاه وکیل کیفری در ایران

احترام و ارتباط آن با قذف از نگاه وکیل کیفری در ایران احترام یکی از [...]

4 Comments

بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی و تعریف انواع مجازات

بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی و تعریف انواع مجازات تعریف انواع مجازات : مجازات‌ها در [...]

وکیل قتل

وکیل قتل یکی از پرونده های کیفری رسیدگی شده در محاکم کیفری موضوع جنایی کیفری [...]

2 Comments

جرایم ارتکابی در حوزه محیط زیست

محیط زیست چیست؟ به معنی مجموعه به هم پیوسته عوامل و شرایطی که حیات و [...]

وکیل معاضدتی درمرحله تحقیق

وکیل معاضدتی درمرحله تحقیق وکیل معاضدتی در مرحله تحقیقات کیست؟ مطابق ماده ۴۸ قانون آیین [...]

وکیل نظامی

تعریف وکیل نظامی وکیل نظامی به معنی شخصی است که به رسیدگی قضایی مرتبط با [...]

نقش وکیل در پرونده کیفری

نقش وکیل در پرونده های کیفری در پاسخ به این سوال که نقش وکیل در [...]

وکیل کیفری

وکیل کیفری کیست؟ در پاسخ به این سوال که وکیل کیفری کیست به بررسی تعریف [...]

سوالات متداول

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۷:۳۰

برای دریافت وقت حضوری با شماره تلفن ۰۵۱۳۷۶۷۴۸۷۱ تماس حاصل نمایید.

برای دریافت مشاوره رایگان نیز می توانید از طریق صفحه مشاوره رایگان و با تکمیل فرم مربوطه اقدام نمایید.

آوای رهنما طی سالیان تجاربِ پیوسته، توسط حقوقدانان مجرب، برنامه‌ریزان موفق و مشاوران خوش فکری که همواره وفادار به اصول اساسی و حرفه‌ای بوده‌اند، آماده است تا با ارائۀ بهترین خدمات به مراجعین محترم، آرامش را به جامعه پیشکش کند. تسریع و تسهیل در روند و نتیجۀ امور مراجعین از جمله دغدغه‌های شرکت بوده و از این بابت مدیریت و کارکنان متعهدانه تلاش می‌کنند تا به اهداف فوق دست یابند.

بله، تیم حقوقی ما علاوه بر دفاع از موکلین خود در محاکم دادگستری به حل و فصل اختلافات از طریق داوری نیز اشتعال دارند.

دفتر تهران:

تهران، مرزداران، برج الوند، طبقه دوم، راهرو اول سمت راست واحد ۴۶ ممیز ۳‎

دفتر مشهد:

مشهد، بزرگمهر جنوبی ۲۲، پلاک ۹، طبقه ۵، واحد ۵۰۲