ویژگی های وکیل خوب

ویژگی وکیل خوب

ویژگی های وکیل خوب

برای پاسخ به این سوال که یک وکیل خوب چه ویژگی هایی دارد باید بدانیم که دانش اخلاق، شاخه‌ای از علوم انسانی است که ویژگی‌های مرتبط با تمدن انسانی را مطالعه کرده و آموزش می‌دهد.  هدف از آن مطالعه راه‌های به دست آوردن فضائل و ترک رذایل اخلاقی می‌باشد برخی خوبی را کسب نتایج دلخواه تعریف و برخی خوبی را نتیجه ذاتی چیزی می‌دانند. برخی خوب و بد را از دیدگاه تولید مثل مورد بررسی قرار می‌دهند.

اخلاق ازلحاظ دینی دارای آثار دنیوی و اخروی بوده و از لحاظ غیردینی، اخلاق دارای آثاری صرفاً دنیوی محسوب می‌گردد،

اخلاق در دو زمینه به کار می‌رود:

  • اول؛ تشخیص فردی خوب از بد
  • دوم؛ تشخیص خوبی از بدی بنا بر عرف گروهی متفاوت

در زبان فرانسه اخلاقیات به معنی آداب‌ و رسوم بوده و در فرهنگ لاروس که دانشنامه فرانسوی محسوب می‌گردد اخلاقیات شامل موارد زیر است:

  1. – مجموعه ارزش‌هایی که به‌عنوان هنجار مورد شناسایی قرار می‌گیرد.
  2.  فرضیه اهداف غایی رفتار انسان.
  3.  اهداف عملی یک داستان.
  4.  خوشبختی انسان ‌و روش‌های رسیدن به آن.
  5.  مجموعه خاصی از رفتارهای انسانی.

و چنانچه بخواهیم خوبی و بدی را از دیدگاه زبان عامی و فنی مورد بررسی قرار دهیم، تعریف خوبی و بدی متفاوت خواهد بود. مطابق آن خلق به معنی خلق و عادت و جمع آن اخلاق محسوب می‌شود و صفت اخلاقی نیز به‌طور ناخودآگاه رفتار اخلاقی را شناسایی و عمل اخلاقی رفتاری است که بتوان در مورد خوب یا بد بودن آن قضاوت نمود. بنا بر تعاریف فوق صفات وکیل خوب برحسب تمدن انسانی وکیلی است که علاوه بر دانش و تخصص روز قانونی، امانت‌دار اسرار موکل بوده دارای مهارت‌های فردی شغل وکالت که همان خصوصیات یک وکیل مدافع (شنیدن مؤثر، فن بیان و مواردی از این نوع است) باشد و رفتاری بر اساس اخلاق داشته باشد.

راه حل وکیل خوب

وکیل خوب باید بتواند در مشاوره حقوقی بهترین راه‌ حل را انتخاب نماید و در فرایند دادرسی علاوه بر استفاده از دانش خود از روحیه مشورت گرفتن از دیگران نیز بهره برده باشد. مقدمات لازم تصمیم‌گیری نهایی را برای قاضی دادگاه فراهم نماید و در تنظیم دادخواست و لوایح طرح دعوا یا دفاع از اصول صحیح نگارشی بهره ببرد.

خوبی و بدی وکیل

تشخیص اینکه وکیلی خوب یا بد است بنا بر نظر موکل می‌تواند متفاوت باشد، چراکه انتخاب وکیل در برخی مسائل بنا بر تشخیص فردی است و در برخی مسائل بنا بر تشخیص عرف گروه ذینفع در مسئله وکیل مدافع خوب معنی می‌یابد و هر انتخابی عواقب خوب یا بد خود را دارد و انتخاب وکیل هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و شناخت یک وکیل خوب کاری آسان نمی‌باشد. اشخاص می‌توانند وکیل خوب را از طریق تحقیق لازم انتخاب نمایند و با مراجعه به موکلین جاری و سابق از نحوه فعالیت خوب یا بد وکیل مطلع گردند. چراکه انتخاب اشتباه می‌تواند منجر به ورود خسارات و هزینه‌ای مالی و زمانی برای موکل گردد.

وکیل خوب در قانون مدنی

وکلای خوب بنا بر ماده ۶۶۷ قانون مدنی وکیلی است که در اقداماتی که انجام می‌دهد مصلحت موکل را رعایت نماید و ازآنچه موکل او را از انجام آن منع کرده یا برحسب عرف و عادت داخل در اختیار او نمی‌باشد تجاوز ننماید و حساب مدت وکالت خود را بدهد و آن چیزی که به جای موکل به دست آورده است را به موکل مسترد نماید. وکیل خوب کسی است که در اقداماتی که انجام می‌دهد بر مبنای قرارداد خود با موکل اقدام نماید و چنانچه از توکیل در انجام کاری منع شده باشد نباید انجام امر را به دیگری توکیل دهد و الا خود و وکیل دیگر در مقابل شخص ثالث مسئول تلقی می‌شوند.

گزارش وکیل خوب

همچنین وکیل خوب باید مهارت گزارش دادن کار به موکل را داشته باشد و او را از جریان دادرسی مطلع نماید و احترام موکل و قاضی و طرف دعوا را در اظهارات شفاهی و مکتوب خود رعایت نماید و اثر قانونی عدم پیشرفت دعوا در دعوایی که قبول وکالت می‌نماید را به موکل اطلاع دهد و هرچند وکالت شغلی آزاد محسوب می‌شود ولی نمی‌تواند هدف اصلی وکیل خوب صرفاً کسب منافع شخصی باشد و باید هدف اخلاقی خود در رعایت مصلحت موکل را رعایت نماید و هدف وکیل خوب می‌بایست تلاش نماید حقیقت دادرسی را برای موکل و طرف دعوا و قاضی دادگاه بازنماید.

و با استفاده از توانایی خود نسبت به احقاق حقوق قانونی موکل استفاده نماید در جلسات دادرسی علاوه بر اینکه شنونده خوبی هست به‌طرف دعوا و وکیل طرف مقابل نیز اجازه دفاع را داده و از رفتاری که باعث ایجاد اختلال در نظم دادرسی شود امتناع نماید و علاوه بر تسلط بر موضوع دعوا و دادرسی بتواند در شناسایی جزئیات ضروری دفاع تمرکز نموده و با ذهنیتی باز خود و موکل را برای صلح و سازش بین اصحاب دعوا آماده نماید.

اعتماد به نفس وکیل خوب

وکیل خوب وکیلی می‌باشد که دارای شجاعت، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بوده و در دفاع از حقوق قانونی موکل ترسی از جانب موکل، طرف دعوا و اموری که ممکن است جریان دادرسی را تحت تأثیر قرار دهد نداشته باشد.  اعتماد به وکیل برحسب توانایی او که از دانش و مهارت‌ها و سوابق کاری او مشخص می‌گردد، به‌راحتی امکان‌پذیر نیست ولی موکل می‌بایست قبل از انتخاب وکیل نسبت به خوب بودن توانایی وکیل تحقیق لازم را انجام داده تا با اعتماد به وی مدیریت فرایند دادرسی و مسئله حقوقی خود را به او بسپارد و باید به این موضوع توجه داشت که داشتن وکیل خوب به‌تنهایی نتیجه دادرسی را تغییر نخواهد داد.

چراکه تعهد وکیل هرچند خوب یا بد تعهد به‌وسیله بوده و وکیل خوب نیز نمی‌تواند نتیجه دادرسی را تضمین نماید بلکه انتخاب وکیل خوب و دقت نظر در این مورد و انتخاب راه‌کار صحیح و فوریت در اجرای تصمیمات است که منجر به نتایج خوب دادرسی خواهد شد. وکیلی که نتیجه دعوا را تضمین می‌نماید یا موکل را به امور واهی و در‌وغین امیدوار نماید یا در ابتدا حق‌الزحمه‌ای دریافت نکند را نمی‌توان وکیل خوب دانست بلکه همه‌چیز به دانش، مهارت و توانایی وکیل و حقوق قانونی موکل بستگی دارد.

رسیدن به نتیجه موفقیت‌آمیز بستگی به توجه به جزئیات پرونده و اشراف به قوانین مختص مسئله حقوقی و توجه به جوانب حقوق مالی و حیثیتی موکل دارد و امانت‌داری.، دلسوزی، مجرب بودن، پاسخگویی به مرجع قضایی و موکل و تفکیک واقعیات از احساسات شخصی موکل و وکیل تأثیر بسزایی درنتیجه خوب دادرسی خواهد داشت.

تیم متخصص و متهعد”آوای رهنما”شامل داوران، مشاوران حقوقی، وکلای پایه یک دادگستری آماده یاری رسانی به شما موکلین عزیز می باشند. برای رزرو وقت مشاوره و یا دیدن نتیجه پرونده های ما از طریق دکمه های ذیل اقدام نمایید.

انتخاب وکیل خوب در تهران و مشهد

همچنین انتخاب وکیل خوب در مکان‌های متفاوت مثل شهر تهران یا مشهد و تبریز و اردبیل که از تراکم وکالتی برخوردار است یا انتخاب وکیل خوب برای طلاق به‌وسیله وکیل زن به‌راحتی امکان‌پذیر نمی‌باشد.  موکل می‌بایست برای انتخاب وکیل خوب در شهر هایی مثل تهران و مشهد ابتدا جستجو و تحقیق لازم را از طریق تحقیق میدانی یا اینترنتی و عنداللزوم از روی سایت وکیل انجام دهد.  به این شکل نیست که مثلاً جمله وکیل خوب نی‌نی سایت را سرچ کنید و یک وکیل خوب برای طلاق به شما معرفی نماید چراکه هر سایت دارای هدف و برنامه کاری و تخصصی خاص خود خواهد بود. بدانید که همیشه وکیل خوب وکیل منصف و ارزان نخواهد بود و بنا بر هدف موکل، وکیل خوب تعریف می‌گردد.

وکیل خوب و مجرب

وکیل خوب و مجرب، وکیلی است که در دادرسی‌ها و رسیدگی‌های قضایی که منتهی به صدور رأی و اجرای آن شده است مورد آزمایش قرارگرفته باشد. به‌طور مثال یک وکیل خوب و مجرب برای دعاوی خانواده وکیلی است که در دادرسی‌های مرتبط با مسائل خانواده به‌عنوان وکیل وارد شده و عواقب تصمیمات زوجین و آثار آن در آینده را تجربه کرده و بتواند زن و مرد را در حل مسائل خانواده یاری نماید.

 خصوصیات یک وکیل مدافع خوب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *