ماده 62 قانون مجازات اسلامی

قانون مجازات اسلامی ماده 62

ماده 62 قانون مجازات اسلامی با اصلاحات 1399

در جرائم تعزیری از درجه پنج تا درجه هشت، دادگاه می تواند در صورت وجود شرایط در تعویق مراقبتی، محکوم به حبس را بارضایت وی در محدوده مکانی مشخص تحت نظارت سامانه (سیستم)های الکترونیکی قرار دهد.

تبصره 1- دادگاه در صورت لزوم می تواند محکوم را تابع تدابیر نظارتی یا دستورهای ذکر شده در تعویق مراقبتی قرار دهد.

تبصره 2- مقررات این ماده در مورد حبس ‌های تعزیری درجه دو، درجه سه و درجه چهار نیز پس از گذراندن یک چهارم مجازات‌های حبس قابل اعمال است.

تبصره 3-قوه قضائیه می‌تواند برای اجرای تدابیر نظارتی موضوع این ماده یا سایر مقرراتی که به موجب آن متهم یا محکوم تحت نظارت الکترونیکی قرار می‌گیرد، با نظارت سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کند.

آیین نامه اجرائی این تبصره توسط معاونت حقوقی قوه قضائیه با همکاری مرکز آمار و فناوری و سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

تحلیل ماده 62 قانون مجازات اسلامی

1 دیدگاه برای “ماده 62 قانون مجازات اسلامی

  1. مسعود حیدری گفته:

    با سلام
    بنظرم این قانون برای محکوم اعمال نمی شود بنده به ۲۲ ماه زندانی تعریری محکومم که ۷۰ روز زندانی بودم و الان یا قید وثیقه بیرونم ولی قاضی محترم تجدید نظر درخواست اعمال ماده ۶۲ را رد کرده است و نوشته می بایست یک چهارم حبس را متحمل شوم که این امر مربوط به درجه تعزیری ۲ تا ۴ است که متاسفانه برای من که با حکم تعریری درجه ۶ هستم طبق قانون مغایرت دارد .
    ( آیا واقعا این حکم قانونیست !!!!!!)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *