وظایف وکیل در دفتر وکالت

وظایف دفتر وکالت

وظایف وکیل در دفتر وکالت

در دفتر وکالت، وظایف وکلا یکسان است. آنان ابزار قانونی واحدی را هم در دست دارند، اما شیوه استفاده آنان از این آلات و ادوات مانند هم نیست.

جستجوی حقیقت

هر وکیل، حسب هویت اعتقادی خویش که تبعیت از آن لازمه نیک زیستی است، در شیوه برخورد با قانون به گزینش و جستجوی حقیقت می‌ پردازد و عملکرد ویژه ای را بر می‌ گزیند. این در حالی است که تمام وکلا در ظاهر از ضرورت اجرای قوانین واحدی سخن می‌ گویند.

در دفتر وکالت وکیل، هدف تنها کسب مال نیست. هرچند از راه وکالت امرار معاش می‌ کند او با حق سروکار دارد که از جمله اسماء پروردگار است. حیثیت ویژه حرفه وکالت این شغل را در شمار حرف مقدسی قرار می‌ دهد که تنها یک معوض مادی در شأن آن نیست.

اعتقاد وکیل به حقانیت موکل، به عنوان لازمه شرافت حرفه وکالت، لازم نیست منطبق با موازین قانونی یا حتی مورد تایید عموم باشد. و چه‌ بسا خلاف هر یک از آن دو باشد، این اعتقاد جنبه شخصی دارد. و از دیدگاه ویژه وکیل بر نظام ارزشی و باور وی نسبت به مفهوم عدالت و خردگرایی استوار است.

فن دفاع وکیل

از بین وظایف مختلفی که یک وکیل در دفتر وکالت در مقابل موکل خود بر عهده دارد، بر فن دفاع از دعوا تمرکز شده است؛ زیرا این جنبه از حرفه وکالت است که در میان انواع اموری که یک وکیل انجام می‌ دهد، فنون و ظرائف خاص و گسترده‌ ای را طلب می‌ کند و کلمه وکیل را در ذهن ایجاد می‌ نماید. اداره دعوا یک تخصص چند بعدی است که لازمه آن بهره بردن از توانایی‌ های بی حد و حصر می‌ باشد. حقیقت از دید وکیل حقیقت به معنای مرسوم نیست، بلکه واقعیات و مدافعات هماهنگ در جهت تأمین مصلحت موکل است. وکیل، بنا به جایگاهی که حرفه او در بین مشاغل دارد، جز این نمی تواند به وقایع بنگرد.

نگاه بدون تبعیض وکیل به وقایع و عرضه آن‌ ها بدون رعایت مصلحت موکل، خصوصیت حرفه‌ ای او را زایل می‌ کند و مرزی برای تشخیص حدفاصل رسالت او از قاضی باقی نمی‌گذارد. لاجرم وکیل حقیقت را از دید مصلحت موکل، می‌ بیند و چنان وقایع را به هم می‌ آمیزد که حق‌ به‌ جانب‌ ترین چهره را از پرونده موکل تحت شرایط حاکم ارائه دهد. و از حقایق ناسازگار که آنچه را تخدیش می‌ کند، پرهیز می‌ نماید.

قواعد حاکم بر وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *