شهر تهران

شهر ری مرکز شهرستان ری در استان تهران در کشور ایران بوده و با اینکه شهری مستقل محسوب میگردد در حال حاضر منطقه ۲۰ شهرداری تهران می باشد. تاریخ پیدایش شهر ری به تاریخ پیدایش اقوام آریاپی رسیده و تاریخ سکونت در این شهر به ۸۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد بر میگردد . با ویرانی شهر ری و مهاجرت مردمان آن به تهران ، دانش و تجربه و شهروندی مردم ری به تهران راه یافت و آقا محمد خان قاجار در سال ۱۱۶۵ تهران را به عنوان پایتخت اعلام نمود.

شهر تهران پایتخت کشور ایران و پرجمعیت ترین شهر ایران می باشد. شهر تهران دومین کلان شهر پرجمعیت در منطقه خاور میانه محسوب می گردد.

شهر تهران دارای گونه های مختلف قومی و نژادی است که با زبان فارسی صحبت می کنند و مذهب رسمی  این شهر ، شیعه دوازده امامی می باشد.

از نظر اداری تهران دارای ۲۲ منطقه می باشد که ری و تجریش را نیز در بر دارد و اداره این شهر بر عهده شهرداری تهران بوده که توسط شورای اسلامی شهر تهران انتخاب می گردد.

همچنین در شهر تهران به عنوان مرکز  سیاسی و اداری ایران مهمترین نهادهای قضائی ایران در این شهر قراردارند که به ترتیب مورد بررسی قرار میگیرد:

آدرس وکیل تهران

مجتمع های قضائی تهران

ردیفنام شعبهآدرسشعباتتوضیحات
۱حوزه ریاست کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهراننشانی : میدان پانزده خرداد، جنب کاخ گلستان، ساختمان شماره 2 قوه قضاییه
۲

دادگاه تجدید نظر استان تهران یا مجتمع قضائی غدیر یا دادگاه هروی

آدرس : استان تهران – شهر تهران – حسین آباد – خیابان وفا منش – بین کوچه جمالی و بوستان نفس پلاک ۲۱/۳۰
۳دادگاه کیفری یک تهراندادگاه کیفری یک تهران در محله پامنار تهران و در خیابان خیام، خیابان داور و نرسیده به پارک شهر واقع شده است و در طبقه سوم مجتمع قضائی امام خمینی مستقر می باشد .
۴مجتمع قضایی شهید بهشتینشانی : تهران – حد فاصل خیابان طالقانی و  میدان فردوسی بین خیابان سمیه و بوستان هنرمندان

ایستگاه مترو طالقانی در نزدیکی این مکان حقوقی قرار دارند .

در این مجتمع قضائی از شعب ۱ تا ۴۵ و ۱۰۵۹ و ۱۰۶۰ دادگاه های حقوقی مستقر هستند.

همچنین در این مجتمع به دعوایی حقوقی مناطق ۳, ۶, ۷, ۱۱ و ۱۲ شهرداری رسیدگی می نماید.

اداره ورشکستگی در این مجتمع مستقر می باشد.

پرونده های شعب ۱ تا ۱۰ و ۱۴ و ۱۶ و ۴۸ مجتمع قضائی امام خمینی (ره) و ۱۰۱, ۱۰۳, ۱۰۶ و ۱۰۹ مجتمع قضائی ولیعصر و ۲۰۱, ۲۰۲, ۲۰۳, ۲۰۵, ۲۰۷, ۲۰۹, ۲۱۱, ۲۱۳, ۲۱۴, ۲۱۶, ۲۲۲, ۲۲۶ و ۲۲۷ مجتمع قضائی بهشتی به مجتمع قضائی بهشتی منتقل و مطرح رسیدگی می باشد.

اجرای احکام مدنی مجتمع قضائی میرداماد, امام خمینی (ره) و قدوسی نیز به این مجتمع منتقل گردیده است .

همچنین شعبه ۴۵ دادگاه شهید بهشتی در اداره سرپرستی مستقر می باشد.

۵مجتمع قضایی شهید صدر ونک

نشانی : تقاطع میدان شیخ بهایی و خیابان زکی زاده سمت چپ کوچه 12 متری اول

مجتمع قضایی شهید صدر در محله ونک تهران و در خیابان سئول،خیابان دوازده متری اول واقع شده است.

این مکان قضائی در نزدیکی مراکزی مثل حرم مطهر حضرت امامزاده قاضی الصابر علیه السلام و کلینیک الزهرا و بوستان باغ ایرانی و بیمارستان آرمان و دانشگاه الزهرا واقع شده است و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان ایستگاه اتوبوس میدان پیروزان می باشد .

در این مجتمع شعب ۸۵ تا ۹۱ و ۱۱۶ تا ۱۲۵ دادگاه های حقوقی مستقر می باشند.

همچنین  در طبقه دوم این مجتمع شعب ۳۶, ۳۷, ۴۰ در طبقه سوم شعب ۳۹ الی ۴۴ و ۸۶ الی ۹۰ و دفتر حفاظت اطلاعات دادگستری استان تهران مستقر می باشد. شعبه ۱۰۵۶ در شعبه  ۱۰۵۲ادغام و شعبه ۱۰۵۸ در شعبه ۱۰۵۳ ادغام و شعبه ۱۰۶۱ در شعبه ۱۰۵۴ ادغام و در نهایت شعب ۱۰۵۲ , ۱۰۵۳ و ۱۰۵۴ در دادسرای ناحیه ۱ شمیران مستقر در مجتمع قضائی عدالت منتقل شده اند و شعب ۱۰۵۷ , ۱۰۵۹ و ۱۰۶۰ به مجتمع شهید بهشتی منتقل شده است.

این مجتمع به دعاوی حقوقی مناطق ۱, ۴, ۸ و ۱۳ شهرداری رسیدگی می نماید.

همچنین پرونده های شعب ۵۰۴, ۵۰۷, ۵۱۱, ۵۱۳, ۵۱۵ مجتمع قضائی شمیران و ۶۰۱, ۶۰۲, ۶۰۵ و ۶۱۰ مجتمع قضائی رسا لت و ۷۰۲, ۷۰۳, ۷۱۲ مجتمع قضائی نارمک به این مجتمع ارسال و رسیدگی می گردند.

اجرای احکام مدنی مجتمع قضائی شمیران, رسالت و نارمک نیز به این مجتمع منتقل گردید.

۶مجتمع قضایی شهید مفتحمنطقه شهر زیبا بزررگراه باکری ، خیابان اردوشاهی

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی  مانند بهداشت سازمان برنامه و ورزشگاه شهید درفشی فر و آهنگری همت غرب و مرکز سلامت جامعه شهر زیبا و رستوران بیگ بنگ قرار گرفته است و نزدیک تربن ایستگاه اتوروس به این مکان ایستگاه اتوبوس کانون می باشد.

۷مجتمع قضایی ارشادعباس آباد خیابان مطهری، روبروی خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک)

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مثل بیمارستان مهراد ، بیمارستان چشم پزشکی نور و فرمانداری شهرستان تهران و مصلی امام خمینی ( ره ) و بیمارستان جم قرار گرفته است و نزدیکترین ایستگاه مترو به این مکان ورودی ۱ مترو مفتح و نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به این مکان ایستگاه اتوبوس شهید سلیمان خاطر می باشد.

در این مجتمع قضائی شعب ۱۵۰۱ تا ۱۵۲۰ دادگاه های عمومی کیفری مستقر هستند. شعبه ۱۰۸۴ و ۱۰۸۸ و ۱۰۸۹ در این دادسرا مستقر می باشند.این مجتمع پرونده های مربوط به مقابله با تهاهجم فرهنگی در تهران بزرگ را مورد بررسی و رسیدگی قرار می دهد.
۸مجتمع قضایی ولیعصرحد فاصل خیابان وحدت اسلامی و خیابان خیام ، خیابان بهشت، ضلع جنوبی پارک شهر، ساختمان روزنامه رسمی کشور

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مثل فروشگاه اتکا دکتر چمران اتکا ممتاز و مرکز واکسیناسیون بیمارستان سینا و پارک شهر و بیمارستان شرکت نفت و رستوران مسلم قرار دارد و نزدیک ترین ایستگاه مترو به این مکان ورودی شمالی متروی ۱۵ خرداد و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان ایستگاه اتوبوس بهشت می باشد.

در این مجتمع از شعب ۱۰۰۲ تا ۱۰۲۳ مستقر می باشند و شعبه ۱۰۲۴ در دادسرای ناحیه ۱۹ مستقر می باشند.

این مجتمع به دعوایی کیفری مناطق ۱۱ و ۱۲ شهرداری رسیدگی می نماید.

شعبه ۱۰۲۴ ویژه دعاوی پزشکی, شعبه ۱۰۰۲ ویژه دعاوی مربوط به مواد غذائی, شعبه ۱۰۱۷ ویژه سرقت و شعبه ۱۰۱۸ ویژه چک می باشد.

پرونده های شعب ۱۱, ۱۲, ۱۳, ۱۵, ۱۷ تا ۲۹, ۳۲, ۳۴ تا ۳۷ مجتمع قضائی امام خمینی (ره) و ۱۰۲, ۱۰۴, ۱۰۵, ۱۰۷, ۱۰۸, ۱۱۰ تا ۱۱۸ مجتمع قضائی ولیعصر به این مجتمع ارسال و مطرح رسیدگی قرار می گیرد.
۹مجتمع قضائی قدس

انتهای اتوبان نیایش، جنت آباد شمالی، انتهای بلوار انصارالمهدی، روبروی دانشگاه سما

مجتمع قضایی قدس در محله جنت آباد شمالی تهران و در خیابان انصار الهمدی،خیابان میلاد دوم روبروی دانشگاه سماء واقع شده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مثل کلانتری ۱۳۸ جنت آباد ، پایگاه دوم آگاهی امنیت و مواد مخدر ، بیمارستان فرهیختگان ، مرکز معاینه فنی خودرو های سبک و موتور سیکلت آبشناسان ، فاز باغچه ای بازار گل و گیاه غرب تهران و پمپ بنزین شماره ۱۷۸ ایران پارس قرار گرفته و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس آن پایانه جنت آباد پایانه مترو صادقیه بوده و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان ایستگاه اتوبوس سماء است.

در این مجتمع از شعب ۱۱۶۲  الی ۱۱۶۵ و ۱۱۶۷ الی ۱۱۶۹ و ۱۱۷۷ الی ۱۱۸۱ دادگاه های کیفری مستقر می باشند. شعبه ۱۱۶۶ در دادسرای ناحیه ۱۰ (هاشمی) و ۱۱۷۰ الی ۱۱۷۵ در دادسرای ناحیه ۵ و ۱۱۷۶ در دادسرای ناحیه ۲ مستقر می باشند.

این مجتمع به دعاویی کیفری مناطق ۲ و ۵ شهرداری رسیدگی می کند.

شعب ۱۱۶۱ (۳۰ قدیم) و ۱۱۷۶ (۳۱ قدیم) در شهرک آزمایش (مربوط به تخلفات راهنمایی و رانندگی) مستقر خواهند بود.

پرونده های شعب ۱۱۶۱ و۱۱۷۶ مجتمع قضائی امام خمینی (ره) و ۱۱۰۴ تا ۱۱۰۸ و ۱۱۱۰ تا ۱۱۱۳, ۱۱۱۵ تا ۱۱۱۷ مجتمع قضائی هاشمی و ۱۲۰۶, ۱۲۰۳, ۱۲۰۴, ۱۲۰۹, ۱۲۱۱ تا ۱۲۱۴ و ۱۲۱۷ مجتمع قضائی صادقیه و ۱۳۰۱, ۱۳۰۲, ۱۳۰۴, ۱۳۰۷, ۱۳۰۸, ۱۳۱۰, ۱۳۱۳,۱۳۱۱, ۱۳۱۵,۱۳۱۴ مجتمع قضائی قدس به این مجتمع ارسال و مطرح رسیدگی می باشد.

۱۰مجتمع قضایی شهید فهمیده (اطفال)

محله فردوس ، انتها کوچه آزادگان  جنب بوستان آرین پلاک 144

مجتمع قضایی شهید فهمیده از لحاظ موقعیت مکانی در نزدیکی مراکزی چون جایگاه گاز شهید فکوری، مجتمع تجاری و اداری گلدیس ، بیمارستان تخصصی ابن سینا ،پمپ بنزین جناح و جایگاه سی ان جی آپادانا قرار گرفته است و ایستگاه مترو صادقیه شهرک دریا و ایستگاه اتوبوس میدان شهید رحمانی نزدیک این مکان می باشند.

در این مجتمع از شعب ۱۱۸۳ تا ۱۱۸۹ دادگاه کیفری اطفال مستقر می باشند.

پرونده هایی که موضوع آنها جرائم اطفال است به دادگاه ویژه اطفال ارسال می شود.

اختصاصی بودن بعضی از شعب دادگاه های عمومی مانع از ارجاع سایر پرونده ها به آن شعب نمی باشد.

آراء رسیدگی کننده به جرائم اطفال برابر مقررات مربوطه قابل تجدید نظر می باشد.

۱۱مجتمع قضایی شهید محلاتیاتوبان شهید محلاتی، خیابان نبرد جنوبی، بلوار کوثر، جنب بازار گل

مجتمع قضایی شهید محلاتی در محله ابوذر تهران و در خیابان بقایی،خیابان مسلم،خیابان لواسانی و حد فاصل بوستان وحدت و بوستان شاهد واقع شده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مسجد جامع افسریه ، اداره ثبت احوال شرق تهران ، درمانگاه حضرت فاطمه زهرا ( س ) و آتش نشانی نبرد جنوبی و مجتمع قضائی خانواده شماره ۱ قرار دارد و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان ایستگاه اتوبوس پارک وحدت می باشد.

در این مجتمع از شعب ۱۴۶ تا ۱۵۶ و ۱۷۶ تا ۱۸۶ و  ۱۱۲۳ تا ۱۱۲۹ دادگاه های حقوقی و کیفری مستقر می باشند.

این مجتمع به دعوایی حقوقی مناطق ۴ , ۱۵, ۱۶, ۱۷, ۱۸ و ۱۹ و دعوایی کیفری مناطق ۴ و ۱۵ رسیدگی می نماید.

پرونده های شعب ۸۰۱ تا ۸۱۷ مچتمع قضائی محلاتی سابق و ۹۰۲, ۹۰۶, ۹۰۸, ۹۱۳ مجتمع قضائی بعثت و ۱۰۰۱, ۱۰۰۲, ۱۰۰۳, ۱۰۰۵, ۱۰۰۷, ۱۰۱۰ مجتمع قضائی مطهری به این مجتمع ارسال و مطرح رسیدگی قرار می گیرد.

اجرای احکام مدنی مجتمع قضائی بعثت و مطهری به این مجتمع منتقل گردیده است.

۱۲مجتمع قضایی عدالت (مجتمع الکترونیک)

دربند،خیابان دکتر شریعتی،خیابان دربند ،میدان تجریش، خیابان خیابان فناخسرو(ثبت سابق)، پلاک 73

مجتمع قضایی عدالت در محله دربند تهران و در خیابان دکتر شریعتی،خیابان فناخسرو واقع شده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی چون شبکه بهداشت و درمان شمیرانات ( طالقانی ) ، بیمارستان شهدای تجریش ، مجتمع تجاری ارگ ، کاخ موزه سعد آباد و حرم حضرت صالح بن موسی ( ع ) قرار گرفته است و نزدیک ترین ایستگاه مترو تجریش و نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس پایانه تجریش به این مکان قرار دارد.

این مجتمع قضائی با دارا بودن دادسرای مستقر در معیت شعبات ۱۰۶  الی ۱۱۲ به شکایات کیفری و با دارا بودن شعبات  ۱۰۷۴ و ۱۰۷۲ به دعاوی حقوقی و  خانوادگی رسیدگی می کنند .

در این مجتمع به دعاوی حقوقی و کیفری منطقه ۱  شهرداری یا شمیران نیز رسیدگی می شود.

۱۳مجتمع قضائی بعثتبزرگراه بعثت حد فاصل بخارائی و مرسلی خیابان غفاری ضلع شمالی ترمینال جنوب

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مثل ترمینال جنوب ، ایستگاه مترو پایانه جنوب و بوستان شهدای بعثت و دریاچه مصنوعی و قایقرانی پارک بعثت واقع شده است.

در این مجتمع از شعب ۱۱۴۲ الی  ۱۱۴۸ و ۱۱۵۵, ۱۱۵۶, ۱۱۵۸, ۱۱۵۹ و ۱۷۷ ,‌۱۷۶ , ۱۸۱, ۱۸۳, ۱۸۷, ۱۸۸ کیفری مستقر می باشند.

در این مجتمع شعبه ۱۷۷, ۱۷۶, ۱۸۱, ۱۸۳, ۱۸۷ و ۱۸۸ شعب حقوقی می باشند.

این مجتمع به دعوایی کیفری وحقوقی مناطق ۱۶ و ۱۹ شهرداری رسیدگی می نماید.

شعب ۱۱۴۹ تا ۱۱۵۳ در مجتمع قضائی مطهری (یافت آباد) مستقر می باشند.

شعب ۱۱۵۴ تا ۱۱۵۸ در ساختمان دادسراهای هاشمی مستفر می باشند.

پرونده های شعب ۹۰۱, ۹۰۳, ۹۰۴, ۹۰۵, ۹۰۷, ۹۰۹ تا ۹۱۲, ۹۱۴, ۹۱۵ مجتمع قضائی بعثت قدیم  در این مجتمع مطرح رسیدگی می باشد.

۱۴مجتمع قضایی شهید مدرس حکیمیه (دادسرای ناحیه ۴)

تهران ، بزرگراه زین الدین ، تهران پارس ، حکیمیه، بلوار شهید بابایی، خیابان امام حسین

مجتمع قضایی مدرس حکیمیه (دادسرای ناحیه ۴) در محله حکیمیه تهران و در خیابان باباییان،خیابان امام حسین واقع شده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مثل موبایل سیستم ، مرکز واکسیناسیون حکیمیه ، دانشگاه شهید بهشتی پردیس فنی و مهندسی شهید عباس پور و جایگاه دو منظوره ۲۲۷ شلمچه و فروشگاه شهروند حکیمیه قرار دارد و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان ایستگاه اتوبوس امام حسین می باشد.

در این مجتمع شعب ۱۰۷۸ الی ۱۰۸۲ و ۱۰۸۷ و ۱۱۰۳ الی ۱۱۰۶  مستقر می باشند. شعبه ۱۰۸۳ در مجتمع کارکنان دولت و ۱۰۸۴ در دادسرای ناحیه ۲۱ و ۱۰۸۵ در دادسرای ناحیه ۴ و ۱۰۸۶(۶۲۵قدیم) در دادسرای ناحیه ۲۶ و ۱۰۸۸ و ۱۰۸۹ در دادسرای ناحیه ۲۱ مستقر می باشند.

این مجتمع به دعوا یی کیفری مناطق ۱, ۴, ۸ و ۱۳ شهرداری رسیدگی می نماید.

شعبه ۱۰۸۶ جدید (۶۲۵ قدیم) در مجتمع قضائی بومهن مسقر است.

پرونده های مربوط به شعب ۱۵۰۲ الی ۱۵۱۳ مجتمع قضائی ارشاد سابق در شعبه ۱۰۸۷ رسیدگی می شود.

پرونده های شعب ۵۰۱, ۵۰۲, ۵۰۳, ۵۰۵, ۵۰۶, ۵۰۸, ۵۰۹, ۵۱۰, ۵۱۲, ۵۱۴, ۵۱۶ و ۵۱۷ مجتمع قضائی شمیران و ۶۰۳, ۶۰۴, ۶۰۷, ۶۰۹, ۶۱۱ تا ۶۲۵ مجتمع قضائی رسالت و ۷۰۱, ۷۰۴, ۷۰۵, ۷۰۷ تا ۷۱۵ مجتمع قضائی نارمک و ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۷ و ۱۴۰۹, ۱۴۱۱ و ۱۴۱۲ مجتمع قضائی کارکنان دولت به این مجتمع ارسال و مطرح رسیدگی می باشد.

۱۵مجتمع قضایی شهید قدوسی

تهران میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی ، خیابان شهید شیرودی، جنب بازار میوه و تره بار

مجتمع قضایی شهید قدوسی در محله ونک تهران و در خیابان پردیس،خیابان ملاصدرا واقع شده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مثل بیمارستان شهید هاشمی نژاد ، مجتمع کامپیوتر پایتخت ، مرکز ناباروری مام ، گروه هتل هما و بیمارستان محب مهر واقع شده و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان ایستگاه اتوبوس کردستان می باشد.

در این مجتمع شعب:  ۱۰۲۶ , ۱۰۲۸ الی ۱۰۳۷ , ۱۰۳۹ الی ۱۰۴۶ و ۱۰۴۸ و ۱۰۴۹ دادگاه های کیفری مستقر می باشند. شعبه ۱۰۲۷ در دادسرای ناحیه ۳, شعبه ۱۰۳۸ در دادسرای ناحیه ۶ و ۱۰۴۷ در اتباع بیگانه مستقر می باشد.

شعبه ۱۰۳۳ به دعاوی مربوط به چک رسیدگی می نماید.

این مجتمع به دعوایی کیفری مناطق ۳, ۶ و ۷ شهرداری رسیدگی می نماید.

پرونده های شعب ۳۳ و ۴۱ مجتمع قضائی امام خمینی (ره) و ۲۰۴, ۲۰۶, ۲۰۸, ۲۱۰, ۲۱۲, ۲۱۵, ۲۱۷ تا ۲۲۱, ۲۲۴, ۲۲۵, ۲۲۸, ۲۲۹ مجتمع قضائی بهشتی و ۳۰۲, ۳۰۴, ۳۰۵, ۳۰۷, ۳۰۹, ۳۱۳ تا ۳۱۶ مجتمع قضائی شهید قدوسی سابق و ۴۰۲, ۴۰۳, ۴۰۷ تا ۴۱۳ مجتمع قضائی میرداماد به این مجتمع منتقل و مطرح رسیدگی می باشد.
۱۶

مجتمع قضائی خانواده (۱)

اتوبان شهید محلاتی،نبرد جنوبی، جنب آتش نشانی و شهرداری

مجتمع قضایی خانواده شماره ۱ در محله آهنگ شرقی تهران و در خیابان دهم فروردین،بلوار کوثر واقع شده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزیمثل مجتمع قضائی شهید محلاتی ، دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۱۴ ، دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب ، آتش نشانی نبرد جنوبی ، اداره ثبت احوال شرق تهران و بازار گل شهید محلاتی می باشد و ایستگاه مترو آهنگ  و ایستگاه اتوبوس اداره پست نزدیک این مکان می باشند.

در این مجتمع قضائی شعب ۲۳۱ الی ۲۴۵ و ۲۴۹ الی ۲۵۷ دادگاه های حقوقی خانواده مستقر می باشند.

به کلیه اختلافات مدنی ناشی از امور زناشوئی و دعاوی خانوادگی از قبیل دعاوی راجع به نکاح و طلاق و فسخ نکاح و مهر و نفقه زوجه و یا بر اشخاص واجب النفقه و حضانت در این مجتمع رسیدگی می شود. شعبه ۲۴۶ مربوط به شاهد در مجتمع محلاتی دادگاه شاهد مستقر می باشد و شعبه ۲۴۷ و ۲۴۸ در دادسرای ناحیه ۲۵(امور سرپرستی) مستقر می باشد.

در این مجتمع به دعاوی خانوادگی در مناطق ۷, ۹, ۱۰, ۱۱, ۱۳, ۱۴, ۱۵, ۱۶, ۱۷, ۱۸, ۱۹ و ۲۱ شهرداری رسیدگی می شود.

شعب ۲۴۷ و ۲۴۸ در دادسرای امور سرپرستی مستقر می باشد. دادگاه های خانواده حتی المقدور با حضور مشاور قضائی زن که دارای پایه قضائی است اقدام به رسیدگی نموده و نظر مشورتی آنان قبل از صدور حکم توسط رئیس دادگاه اخذ خواهد شد.

در این مجتمع قضائی شعب ۱۷۰۱ تا ۱۷۳۰ دادگاه های عمومی مستقر هستند.

۱۷

مجتمع قضایی خانواده (۲)

ولنجک ، بلوار دانشجو،بالاتر از دانشگاه شهید بهشتی،خیابان عدالت

مجتمع قضایی خانواده شماره ۲ در محله اوین تهران و در خیابان عدالت واقع شده است.

 از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مثل بیمارستان آیت الله طالقانی ، مجموعه تفریحی و ورزشی توچال (بام تهران) ، کهف شهدا ، دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی واقع و ایستگاه اتوبوس یاسمن نزدیک این مکان می باشد.

در این مجتمع قضائی شعب ۲۶۱ الی ۲۶۸ دادگاه های حقوقی خانواده مستقر می باشد. کلیهاختلافات مدنی ناشی از امور زناشوئی و دعاوی خانوادگی از قبیل دعاوی مربوط به نکاح و طلاق و فسخ نکاح و مهر و نفقه زوجه و یا بر اشخاص واجب النفقه و حضانت در این مجتمع رسیدگی می شود.

در این مجتمع به دعاوی خانوادگی در مناطق ۲ و ۵ و ۶ شهرداری رسیدگی  می شود.

۱۸

مجتمع قضایی شهید مدنی (ره)

ایرانشهر، بلوار کریمخان، کنارگذر کریم‌خان، خیابان ایرانشهر، تقاطع بلوار کریمخان و سپهبد قرنی کوچه آذر فر و نزدیکترین ایستگاه مترو شهدای هفتم تیر و نزدیک ترین بوستان، بوستان هنرمندان می باشد.

۱۹

مجتمع قضایی شهید مطهری

جاده ساوه ، چهار راه یافت آباد ، بزرگراه آیت الله سعیدی ، بلوار معلم ، خیابان شهید آقائی ، بعد از میدان الغدیر ،تقاطع بوستان قائم مجتمع قضائی شهید مطهری پلاک ۴۱۶ این مکان قضائی از نزدیکترین مراکز به بازار آهن تهران و فرودگاه بین المللی مهر آباد تهران می باشد.

در این مجتمع شعب ۱۷۸ الی ۱۸۰ ,‌۱۸۲ , ۱۸۴,‌۱۸۶ و شعب ۱۱۴۱, ۱۱۴۹ الی ۱۱۵۳ مستقر می باشند.  شعب ۱۱۵۴ و ۱۱۵۷ در دادسرای ناحیه  ۲۷و ۱۱۶۱ در دادسرای ناحیه ۹ مستقر می باشند.

در این مجتمع دعاوی حقوقی و کیفری مناطق ۱۷ و ۱۸ شهرداری رسیدگی می گردد.

۲۰

مجتمع قضایی ویژه امور اقتصادی

تهران حد فاصل میدان انقلاب و بلوار کشاورز ، خیابان کارگر شمالی نرسیده به خیابان نصرت کوچه مستعلی مجتمعقضائی ویژه امور اقتصادی و نزدیکترین بوستان به این مکان پارک لاله و نزدیک ترین ایستگاه مترو ، ایستگاه مترو میدان انقلاب می باشد.

این دادسرا رسیدگی به جرائم و دعاوی اقتصادی کلان را برعهده دارد. در این دادسرا شعبه ۱ و ۲ و ۳ دادیاری و شعب ۲, ۳, ۴, ۵  , ۶ و ۷ بازپرسی و شعبه ۲۸۷ حقوقی و شعب ۱۱۹۱ و ۱۱۹۲ و ۱۱۹۳ جزائی, شعب ۳۸ دادگاه انقلاب, شعبه ۱۱۳ کیفری استان,  شعبه ۶۹ دادگاه تجدید نظر, شعبه دیوان عالی کشور و اداره کل کاشف مستفر می باشد.

۲۱

مجتمع قضایی شهید باهنر (رسالت)

  • تهرانپارس، تقاظع اتوبان شهید باکری و خیابان شهید عباسپور
  • تقاطع بزرگراه زین الدین و بزرگراه باقری ، کنار گذر باقری ، خیابان نوروزیان
  • این مکان قضائی در نزدیکی پارک جنگلی لویزان و بوستان پلیس قرار دارد. 

در این مجتمع به دعاوی حقوقی و خانوادگی رسیدگی می شود. شعبه ۸۵, ۹۱  , ۱۱۶ الی ۱۲۵ و شعب ۲۸۱ الی ۲۸۶ به امور خانواده رسیدگی می کنند.

در این مجتمع به دعاوی حقوقی و خانوادگی مناطق ۴ و ۸ شهرداری رسیدگی می شود.

۲۲

مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت

میدان پانزده خرداد، روبروی ساختمان رادیو، جنب کلانتری، ساختمان شماره دو طبقه اول
۲۳
دادسرا ویژه سرقت ناحیه ۱۵

حد فاصل بزرگراه زین الدین و بزرگراه دماوند و یاسینی ، کنار گذر دماوند ، بلوار ناهیدی ، خیابان جعفر پناه

 بوستان جوادیه و ایستگاه مترو فرهنگ سرا در نزدیکی این مکان قضائی قرار دارد.

۲۴

دادگاه ویژه شاهد

تهران ، خیابان طالقانی، خیابان فرصت، نبش موزه شهدا
۲۵

مجتمع قضائی ویژه نیابت تهران 

خیابان فردوسی ، خیابان اقلاب ،کوچه شاهرود ، ساختمان شهدای هفتم تیر ، ساختمان شماره ۳ دادگستری تهران ، طبقه دوم

۲۶

دادگاه انقلاب

خیابان شریعتی، ابتدای خیابان معلم، تقاطع خیابان سلیمی ، دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب تهران در نزدیکی ایستگاه مترو شهید قدوسی ، ستاد فرماندهی انتظامی تهران و سازمان قضائی نیروهای مسلح واقع شده است .

۲۷

دادگاه و دادسرای امور حسبی (سرپرستی)

بالاتر از میدان شیخ بهایی، چهارراه سئول، خیابان رشید یاسمی، نبش کوچه مهتاب

پارک ملت و باغ ایرانی نزدیکترین بوستان ها به این مکان قضائی می باشند.

مراجع نیابت قضائی تهران

ردیفنام شعبهآدرس
۱
نیابت قضایی و اجرای احکام مدنی (نیابت قضایی حقوقی)
میدان فردوسی ، بن بست شاهرود
۲
نیابت قضایی و اجرای احکام کیفری (نیابت قضایی کیفری)
خیابان خیام ، ضلع شمالی پارک شهر ، خیابان شهید فیاض بخش ، دادسرای ناحیه ۲۳
۳نیابت قضایی و اجرای احکام شورای حل اختلاف
 (نیابت قضایی شورای حل اختلاف)
خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان بهار شیراز ، نبش کوچه فرهاد 2 ، معاونت اجرای احکام و نیابت قضایی شورای حل اختلاف
راهنمای جامع انتخاب وکیل در تهران
شورا های حل اختلاف تهران
ردیفنام شعبهآدرستلفن
۱

شورای حل اختلاف ناحیه 1

نشانی : میدان قدس _ خیابان دربند بالاتر ازمیدان دربند – نرسیده به سربند سمت چپ

22742323
۲

شورای حل اختلاف ناحیه 2

نشانی : بزرگراه جلال آل احمد _ نرسیده به پل آزمایش _ کوچه ناظریان قمی _ جنب ایستگاه آتش نشانی _ طبقه فوقانی میوه وتره بارنصر

88240892
۳

شورای حل اختلاف ناحیه 3

نشانی : خیابان شریعتی نرسیده به میرداماد خیابان گل نبی میدان کتابی پلاک 50

22862233
۴

شورای حل اختلاف ناحیه 4

نشانی : بین فلکه سوم و چهارم تهرانپارس خیابان شهید دانشور 202 غربی پلاک 24

77713415
۵

شورای حل اختلاف ناحیه 5

نشانی : اکباتان _ بین فاز یک و دو _ جنب اورژانس 115 _ ساختمان سابق عمران شهرک اکباتان

44670986
۶

شورای حل اختلاف ناحیه 6

نشانی :میدان هفت تیر _ خیابان بهارشیراز _ خیابان سلیمان خاطر _ نبش ابرارغربی _ پلاک 200

77601468
۷

شورای حل اختلاف ناحیه 7

نشانی :نظام آباد خ شهید مدنی چهارراه حسینی روبروی کارگاه مترو نبش کوچه یعقوبی

77581116
۸

شورای حل اختلاف ناحیه 8

نشانی : نارمک _ خیابان سمنگان _ ضلع غربی مسجد جامع _ انتهای کوچه مذهب دار

77252527
۹

شورای حل اختلاف ناحیه 9

نشانی : سه راه آذری _ امامزاده عبدالله _ مجتمع گلها (ازمسیرخیابان قزوین) _ طبقه سوم داخل کوچه

66645042
۱۰

شورای حل اختلاف ناحیه 10

نشانی :خیابان قزوین _ 16 متری سبحانی _نبش کوچه احمد مقدم – فرهنگسرای کار – طبقه همکف

55773301
۱۱

شورای حل اختلاف ناحیه 11

نشانی : خ هلال احمر نرسیده به میدان رازی روبروی آتش مشانی پلاک 488

55675754
۱۲

شورای حل اختلاف ناحیه 13

نشانی : میدان دروازه شمیران _ خیابان فخرآباد _ جنب مسجدفخرآباد _ شهرداری منطقه 13 تهران

77636173
۱۳

شورای حل اختلاف ناحیه 14

نشانی : خیابان پیروزی _ خیابان شکوفه _ انتهای خیابان کرمان _ روبروی ناحیه یک شهرداری منطقه 14 تهران

33186959
۱۴

شورای حل اختلاف ناحیه 15

نشانی : خیابان 17 شهریور _ خیابان رضائی(منصورسابق) _ جنب ناحیه یک شهرداری منطقه 15 تهران _ طبقه سوم _ پاساژ رضوان

33435647
۱۵

شورای حل اختلاف ناحیه 16

نشانی :بزرگراه بعثت _ به طرف سه راه افسریه _ بعدازبیمه ایران _ کوچه شهیدتقوی

55226663
۱۶

شورای حل اختلاف ناحیه 17

نشانی : خیابان قزوین _ بعداز دوراهی قپان _ روبروی داروخانه شبانه روزی ایثار و پمپ گاز

55777373
۱۷

شورای حل اختلاف ناحیه 18

نشانی :سه راه آذری _ به سمت ساوه _ بعداز چهارراه یافت آباد _ شهرک ولیعصر(عج) خیابان شهید بهرامی _ پاساژ المهدی

66201039
۱۸

شورای حل اختلاف ناحیه 19

نشانی :خانی آبادنو _ خیابان میثاق _ نبش کوچه کلانتری سابق 152

55530505
۱۹

شورای حل اختلاف ناحیه 20

نشانی :شهرری _ خیابان سابق ورامین (جاده سوم) _ نبش کوچه مهدیه

۲۰

شورای حل اختلاف ناحیه 21

نشانی :تهرانسر بلوار گلها روبروی کلانتری 150

44504816
۲۱

شورای حل اختلاف ناحیه 22

نشانی :اتوبان تهران کرج _ پیکان شهر _ ساختمانهای پیکان شهر _ بعدازمرکز بهداشت ودرمان _ روبروی پارک بازی _ بلوک 61

44197121
۲۲

شورای حل اختلاف ناحیه 23 (ویژه خانواده 1)

نشانی :اتوبان شهیدمحلاتی _ خیابان نبردجنوبی _ خیابان زمزم _ جنب آتش نشانی مجتمع قضائی خانواده یک

33009127
۲۳

شورای حل اختلاف ناحیه 24

نشانی :میدان قنات کوثر فلکه چهارم تهرانپارس نرسیده به تقاطع باهنر و باقری مجتمع قضائی شهید باهنر

77055630
۲۴

شورای حل اختلاف ناحیه25 (ویژه خانواده 2)

نشانی :میدان ونک مجتمع قضائی خانواده 2

88793603
۲۵

شورای حل اختلاف ناحیه28 (ویژه بازرگانان)

نشانی :خیابان مطهری روبروی سنائی پلاک 285 ( اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران)

88713571
۲۶

شورای حل اختلاف ناحیه29 (ویژه امور بهداشت)

نشانی :خ آزادی بلوار استاد معین خ دستغیب مرکز بهداشت غرب

66023040
۲۷

شورای حل اختلاف ناحیه33 (ویژه اداره تعاون)

نشانی :بهارستان خیابان صفی علیشاهی – بالاتر از سازمان برنامه ریزی

88520154
۲۸

شورای حل اختلاف ناحیه34 (ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات)

نشانی :پل سید خندان خیابان ارسباران خیابان عطار کوچه چلچله پلاک 26 طبقه سوم

88520549
۲۹

شورای حل اختلاف ناحیه35 (ویژه راهنمائی و رانندگی)

نشانی :میدان هفت تیر خ سلیمان خاطر خ بهار شیراز نبش خیابان ابرار غربی

88325482
۳۰

شورای حل اختلاف ناحیه37 (ویژه تخصصی امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری)

نشانی :خ طالقانی خ ایرانشهر نبش خیابان سمیه کوچه ظهیر الاسلام

88329586
دفاتر خدمات الکترونیک قضائی
ردیفنام و شماره دفترآدرستلفن
۱

دفتر خدمات قضایی ویژه تهران

استان تهران- شهرستان تهران- خيابان انقلاب – بين چهارراه وليعصر و پل حافظ – بن بست سعيد
63972033
۲

دفتر خدمات قضایی شماره  92301001

استان تهران – شهرستان تهران – منطقه 11- كارگرجنوبي – بين جمهوري وآذربايجان – پلاك830
66914921
۳

دفتر خدمات قضایی شماره  92301002

استان تهران – شهرستان تهران – منطقه5 – فلكه دوم صادقيه – خيابان آيت الله كاشاني – بلوار اباذر – نبش خيابان شالي – پلاك 9 – طبقه دوم
44049724
۴

دفتر خدمات قضایی شماره 92301003

استان تهران – شهرستان تهران – منطقه5 – خيابان آيت الله كاشاني – روبروي پمپ بنزين – ساختمان گلزار – طبقه سوم
44051137
۵

دفتر خدمات قضایی شماره  92301004

استان تهران – شهرستان تهران – منطقه10 – خيابان آزادي – جنب متروي شادمان – تقاطع خيابان بهبودي و آزادي – ابتداي خيابان بهبودي – پلاك ۲
66157282
۶

دفتر خدمات قضایی شماره 92301006

استان تهران – شهرستان تهران – منطقه 14 – اتوبان محلاتي – خيابان نبرد جنوبي – بعد از تقاطع شهيد بقايي – نبش كوچه مراد زاده – پلاك ۱۹
44454261
۷

دفتر خدمات قضایی شماره 92301008

استان تهران – شهرستان تهران – منطقه16 – ياخچي آباد – خيابان بهمن يار – پلاك311 – طبقه همكف
5531586
۸

دفتر خدمات قضایی شماره 93301011

استان تهران – شهرستان تهران – منطقه17 – خيابان 45 متري زرند – ميدان بوتان – روبروي درمانگاه مشيري – پلاك 81
6660825