ارجاع طلاق به موسسات داوری

طلاق توسط موسسه داوری

ارجاع طلاق به موسسات داوری

داوری خانوادگی

تقریباً در تمامی کشورها از دیرباز مرسوم بوده است که هنگامی که زن و شوهری اختلاف پیدا می کرده اند، ابتدا سعی می کردند با بحث و صحبت با یکدیگر مشکل را رفع نمایند. اگر به این ترتیب مشکل حل نمیشد، اشخاصی از اقوام و خویشاوندان و یا حتّی دوستان را داور قرار می دادند تا به اختلافات آنها رسیدگی کند. این کار گونه ای داوری تلقی می شود. یعنی زن و شوهری، شخصی را حکم یا داور میان خود قرار می دهند تا به اختلاف میان آنان رسیدگی نماید.

این کار که از دیرباز به صورت غیر رسمی انجام می شد، امروزه حالت رسمی نیز پیدا کرده است. یعنی دادگاه ها مکلف هستند که پیش از آنکه رأى طلاق یا جدایی زن و شوهر از یکدیگر را صادر کنند، پرونده را به داوری ارجاع دهند و به این ترتیب سعی کنند تا در صورت امکان صلح و سازشی میان آنها برقرار کنند.  اگر داوری، موثر نبود و داوران به این نتیجه رسیدند که زن و شوهر دیگر نمی توانند با یکدیگر زندگی مشترکی داشته باشند، در این صورت دادگاه می تواند رأى طلاق صادر نماید. پس یک داوری دیگر هم داریم که عبارتست از داوری خانوادگی و این داوری، جزء داوری های غیر تجاری است.

داوری در طلاق

قبل از هر چیز باید توجه داشت که دعاوی راجع به اصل نکاح و فسخ آن طلاق و نسب قابل ارجاع به موسسات داوری نمی باشد. و منظور از داور در این پست افرادی است که از سمت دادگاه یا طرفین که از اقوام آن ها ممکن است باشند و شرایط انها در پست های قبلی ذکر گردید می باشد. اگر اختلاف آنها از طریق دادگاه و داورانی که از سوی دادگاه برگزیده می شود حل و فصل نگردید دادگاه با صدور گواهی عدم امکان سازش آنان را به دفاتر رسمی طلاق خواهد فرستاد.

داوران منتخب زوجین یا منصوب از دادگاه موظف اند که با برگزاری حداقل دو جلسه با حضور زوجین سعی در حل و فصل اختلاف فی ما بین داشته باشند و بعد از برگزاری جلسات استماع، گزارش کتبی خود را مبنی بر امکان یا عدم سازش، تعیین تکلیف صلاحیت سرپرستی فرزندان، حل و فصل مسائل مالی با امضای داوران و زن و شوهر تحویل دادگاه نمایند.

تیم حقوقی و داوری متخصص و متعهد

“آوای رهنما”

آماده است تا از طریق بستر اینترنت و فضای مجازی یاری رسان شما در امور حقوقی، کیفری، مالی و غیره باشند. جهت رزرو وقت داوری و یا رزرو وقت مشاوره حقوقی از طریق ذیل اقدام نمایید.

جهت مشاهده نتایج پرونده های موفق در رابطه با طلاق کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *