وکالت عادی

وکالت عادی

وکالت عادی چیست؟

هر شخصی می‌تواند برای انجام امور خود مبادرت به تنظیم وکالت‌نامه بین خود و وکیل نماید و سپس در صورت تمایل آن را به‌طور رسمی ثبت و یا از طریق مرجع قضایی به اثبات برساند. وکالت از طریق لفظ یا گفتن شفاهی و همچنین از طریق رفتار مثل نوشتن و قبول لفظی یا مکتوب از طرف وکیل منعقد می‌گردد.

وکالت عادی شفاهی یا نوشتاری ممکن است در قبال دریافت حق‌الوکاله یا حق‌الزحمه و همچنین می‌تواند بدون اجرت و برای تمام امور موکل و یا امری خاص باشد. و در اموری امکان دارد که خود موکل هم قانوناً حق و اهلیت انجام آن را داشته باشد و درهرصورت وکیل یا وکلای انتخابی از طرف موکل می‌بایست در اقداماتی که به نیابت از طرف موکل انجام می‌دهد مصلحت او را رعایت و حساب دوران وکالت خود را گزارش و تسویه نماید.

چگونگی وکالت در فروش اموال وکالت در دریافت وجه آن نبوده مگر اینکه برحسب قرائن قطعی وکیل اختیار اخذ وجه را داشته باشد.  چنانچه وکیل دارای حق توکیل (انتقال انجام اختیارات توسط وکیل دیگر) را نداشته باشد نمی‌تواند انجام کار موکل را به شخصی دیگر بسپارد. ولی چنانچه حق توکیل را برحسب دلایلی مثل (تصریح در متن وکالت‌نامه) داشته باشد یا دلیلی مثل شاهد یا اقرار موکل وجود داشته باشد می‌تواند انجام کار را به دیگری بسپارد. و‌ چنانچه موکل وکیل را از توکیل به غیر منع کرده باشد هر یک از وکیل و شخص ثالث در قبال وکیل به نسبت خود مسئول می‌باشند. و حق‌الوکاله وکیل در وکالت عادی برحسب توافق و قرارداد بین وکیل و موکل می‌باشد. و چنانچه توافقی در بین نباشد اصل بر با اجرت بودن حق‌الزحمه وکیل و مستحق دریافت تعرفه قانونی وکالت می‌باشد.

وکالت عادی با فوت یا جنون و همچنین محجوریت و عزل با استعفا وکیل خودبه‌خود از بین می‌رود و اصطلاحاً گفته می‌شود که وکالت مرتفع شده است و چنانچه امری را که موکل برای آن وکیل تعیین کرده است را خود انجام دهد وکالت منفسخ و خودبه‌خود از بین می‌رود.

وکالت عادی با ثبت در مراجع قانونی ثبت‌اسناد مثل دفاتر ثبت‌اسناد رسمی یا سفارتخانه محل اقامت موکل و اجرای تشریفات قانونی و یا با اثبات در مراجع قضایی قابلیت استنادی بهتری خواهد داشت. و بدین منظور دفاتر اسناد رسمی یا سفارتخانه محل اقامت موکل در قبال دریافت هزینه وکالت عادی را به رسمی تبدیل می‌نمایند. و چنانچه لازم باشد وکالت عادی را به وکالت رسمی بلا عزل یا با حق عزل تبدیل می‌نماید و بدین منظور در فرم مکتوب کلمه با حق عزل یا بلا عزل قید و به امضا موکل می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *