وکیل نظامی

وکیل نظامی

تعریف وکیل نظامی

وکیل نظامی به معنی شخصی است که به رسیدگی قضایی مرتبط با کارکنان نظامی دولتی اعم از سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، نیروی دریایی و نیروی هوایی می‌ پردازد. وکیل نظامی یکی دیگر از شغل‌ های مهم وکالت در امور کیفری است که به‌ دنبال خدمت به کشور می‌ باشد.این وکلا همواره در تلاش است با تکیه بر قوانین نظامی تا خدماتی ارزنده برای ملت و کشور خود به ارمغان آورد.

وجود وکیل نظامی یکی دیگر از نیاز های حقوقی ارتش و نیروهای مسلح است که به اجرای عدالت نظامی و اعمال صحیح قوانین نظامی کمک می نماید. وکیل نظامی با استفاده از قانون از پرسنل ارتش و سایر نیروهای مسلح دفاع و در صورت نیاز پرسنل نظامی را موجب پیگرد قانونی قرار می‌ دهد. وکلای دادگستری که مدت زمانی در نیروهای مسلح مثل سپاه مشغول بوده و دارای تجربه هستند، اغلب در این حرفه و در دادگاه‌ های نظامی به بررسی و تحقیق به‌ عنوان وکیل نظامی می پردازند وکلا نظامی در راستای اجرای عدالت نظامی به‌ عنوان یکی از با اهمیت ترین شاخه‌ های وکالت محسوب می گردد چرا که حقوق اعضای خدمت نیروهای مسلح را در بالاترین حد نگه‌ داشته است.

شغل یک وکیل نظامی در وظایف روزانه همانند دیگر وکلاغیرنظامی است.

قوانین، آراء و نظریات مشورتی سازمان قضائی نیروهای مسلح

وکلای نظامی طیف وسیعی از مسائل قانونی از جمله قانون بین‌ المللی، قانون عملیات، قانون محیط‌ زیست و همچنین مسائل نظامی و غیرنظامی را اداره می‌ کنند. وکلای نظامی از آماده‌ سازی دادگاه تا اقدامات پس از محاکمه، مشاوره‌ های مناسبی ارائه می‌ دهند.

در جرائم علیه امنیت کشور یا در مواردی که پرونده مشتمل بر اسناد و اطلاعات سری بوده و رسیدگی به آن در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح باشد طرفین پرونده وکیل یا وکیل‌ های نظامی خود را می‌ بایست از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید سازمان قضائی نیروهای مسلح باشند انتخاب نمایند. این تکلیف در خصوص تعیین وکیل در دادگاه نظامی زمان جنگ نیز لازم الجرا می‌ باشد. وکیل‌ های دارای تابعیت خارجی نمی‌ توانند برای دفاع در دادگاه نظامی حاضر شوند. مگر اینکه در تعهدات بین‌ المللی به این موضوع تصریح شده باشد.

مطابق ماده ۱۵۶ قانون اساسی پیشگیری از وقوع جرم از وظایف قوه قضائیه تعیین شده و در ابعاد بین‌ المللی نیز از سال ۱۹۹۵ هر ۵ سال یکبار کنگره‌ های پیشگیری از وقوع جرم توسط این سازمان بین‌ المللی برگزار می‌ گردد. مراجعی در سطح بین‌ الملل وجود دارند که به مسائل و اختلافات بین‌ المللی نظامی رسیدگی می‌ نمایند. هر فرد میتواند وکیلی جهت دفاع از خود در مراجع بین‌ المللی نظامی داشته باشد. که تسلط وکیل به زبان دوم و داشتن مهارت‌ های فردی می‌ تواند نقشی حیاتی در پیشبرد و موفقیت این نوع وکلا داشته باشد.

آشنایی با انواع وکلای دادگستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *