وکیل، مدافع عدالت

وکیل، مدافع عدالت

وکیل، مدافع عدالت

منظور از اینکه وکیل، مدافع عدالت است چیست؟

عدالت به معنی این است که اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی بتوانند با استفاده از حقوق قانونی به آنچه شایسته آن هستند دست یابند که در روزگار کنونی جامعه‌ای که در مسیر عدالت گام برمی‌دارد. اخلاقیات، عقلانیت، قانون، دین و انصاف را موردتوجه قرار می‌دهد و هدف اصلی آن قرار دادن هر چیز در جای مخصوص به خود می‌باشد.

افلاطون در کتاب فلسفه جمهوریت خود اعلام می‌دارد عدالت در صورتی محقق می‌گردد که هر کس به کاری دست زند که شایستگی آن را دارد.

عدالت در لغت به معنای نظم و در زبان فارسی داد و دردمندی معادل کلمه عدالت به کار می‌رود. کلمات دادگستر، دادگر، دادیار، دادستان و دادخواهی از عدالت گرفته‌شده است. در دین اسلام عادل فردی بوده که گناه بزرگ نداشته و بر گناهان کوچک هم اصراری نداشته باشد.

عدالت مفهومی بوده که از ابتدای بشر تاکنون وجود داشته و عدالت مدنی، اداری، جزایی و انواع متفاوتی از آن وجود داشته است. تلاش‌های حقوقدانانی چون قاضی ، دادستان ، بازپرس و وکیل برای اجرای فرایند دادرسی در راستای رسیدن به عدالت می‌باشد. از همین رو وکیل مدافع عدالت شخصی هست که بتواند از دانش و مهارت‌های حقوقی کافی برخوردار و در مسیر قرار گرفتن حق به دارنده حق و ایجاد عدالت در فرایندهای دادرسی به مراجعه‌کننده خود خدمت نماید.

همچنین انتخاب آزادانه تا دو نفر یا بعضاً سه نفر وکیل مدافع و تفهیم و ابلاغ حق داشتن وکیل مدافع و تعیین وکیل معاضدتی و تسخیری در برخی جرائم و مجازات در فرایندهای رسیدگی حقوقی و کیفری از اقدامات قانون‌گذار در مسیر عدالت می‌باشد و وکیلی که در مسیر عدالت مبادرت به دفاع از حقوق قانونی موکل خود را می‌نماید در کنار قاضی رسیدگی‌کننده ۲ بال فرشته عدالت را تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *