وکالت تضمینی

وکالت تضمینی

آیا وکیل می تواند تعهد به موفقیت پرونده دهد؟

وکالت تضمینی چیست و چگونه انجام می شود؟

وکالت تضمینی تخلف انتظامی محسوب می‌شود اما تضمین وجه حق‌الزحمه وکیل توسط موکل صحیح می‌باشد. با عنایت به پیشرفت و گسترش علوم در حوزه‌های مختلف، امروزه مسائل حقوقی و قضایی نیز در کشور رشد و تغییرات چشم‌گیری داشته است. لذا انتخاب وکیل آن هم متخصص و توانمند برای افرادی که نیاز به وکیل دارند و تاکنون تجربه حضور در مراجع قضایی و انتظامی را نداشته‌اند، دشوار شده است. روش وکالت تضمینی که شرح آن در ذیل خواهد آمد می‌تواند شیوه‌ای برای کمک به افراد در انجام معاملات و قرارداد‌ها باشد. در ماده ۱۹۰ قانون مدنی برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی دانسته شده است:

 • قصد طرفین و رضای آن‌ها
 •  اهلیت موضوع
 •  موضوع معین که مورد معامله باشد
 •  مشروعیت جهت معامله.

حال هر فردی که قصد معامله و نوشتن قرارداد دارد باید موارد مذکور را رعایت کند.

در وکالت تضمینی و تعهد به نتیجه وکیل وصول حق‌ الوکاله را مشروط به نتیجه قرار می‌ دهد یعنی اگر نتیجه در پرونده حاصل شد وکیل مستحق دریافت حق‌ الوکاله می‌ شود؛ اما وکیل نمی‌ تواند نتیجه را تضمین کند چون نتیجه پرونده توسط مراجع ذی‌ صلاح تعین می‌ شود، در ماده ۲۳۲ قانون مدنی آمده است شروط مفصله ذیل باطل است ولی مفسد عقد نیست:

 • شرطی که انجام آن غیر مقدور باشد

 • شرطی که در آن نفع و فایده نباشد.

 • شرطی که نامشروع باشد.

لذا درصورتی‌ که مؤسسات حقوقی یا وکلای دادگستری نتیجه را تضمین کنند، شرط غیرمقدور گذاشته، مرتکب تخلف شده‌اند. ولی اگر در قرارداد به‌ جای نوشتن «حق‌‌ الوکاله به مبلغ….. ریال تعیین و وکیل حصول نتیجه را تضمین می‌ کند»، نوشته شود «حق‌ الوکاله به مبلغ ریال تعیین و وصول حق‌‌‌الوکاله مشروط به نتیجه می‌باشد» نه‌تنها مشکلی ندارد بلکه صحیح، منصفانه و عادلانه‌ ترین روشی است. که می‌توان در قرارداد ها از آن استفاده نمود، زیرا در وکالت تضمینی، وکیل پس از مطالعه و بررسی ادله، مدارک و مستندات موجود اگر از احتمال پیروزی معقول در دعوا مطمئن نشود پرونده را نمی‌ پذیرد.

و وکیل با انگیزه قوی و کوشش مضاعف همان‌ طور که از یک وکیل مدافع خوب انتظار می‌ رود از هیچ تلاشی برای موفقیت در پرونده دریغ نمی‌کند. و موکل نیز دیگر نگران آن نیست که اگر در پرونده موفقیت حاصل نشد مجدداً متضرر شده و باید حق‌ الوکاله را نیز پرداخت کند. زیرا برخی از وکلا شأن و شرافت شغلی خود را نادیده گرفته و در جلسات مشاوره به مراجعه‌ کننده با تأکید اطمینان می‌ دهند که پرونده به نتیجه خواهد رسید.

تا او را ترغیب به عقد قرارداد نمایند اما درصورتی‌ که وکیل پیگیری و اقدام مناسب و مؤثری در پرونده نداشته باشد و موفقیت حاصل نگردد هیچ مسئولیت مستقیمی نداشته و تنها با بهانه‌ جویی مقصر را قضات و سیستم قضایی یا ضعف قانون دانسته یا موکل را متهم به اختفای حقیقت می‌ کنند. و با توجیه اینکه وکیل تعهدش به‌ وسیله است نه نتیجه خود را مستحق دریافت حق‌ الوکاله می‌ دانند و در این میان فقط موکل است. که با از دست دادن زمان مجدداً متضرر شده است. لذا با وکالت تضمینی و حق‌ الوکاله به‌ شرط حصول نتیجه می‌توان منصفانه‌ترین راه برای رسیدن به عدالت را پیمود.

آیا وکالت تضمینی محاسنی دارد؟

محاسن وکالت تضمینی:

 • شریک شدن وکیل در پیروزی و شکست پرونده.
 • اطمینان بیشتر به وکلای دادگستری و مؤسسات حقوقی.
 • عدم پذیرش پرونده توسط وکیل تا از پیروزی معقول مطمئن نشود.
 • عدم نگرانی مراجعین و موکلین از محکوم شدن و پرداخت حق‌الوکاله.

1 دیدگاه برای “وکالت تضمینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *