وکالت غیرحضوری

وکالت غیر حضوری

وکالت  غیرحضوری دادگستری چیست؟

وکالت غیر حضوری به معنی این است که بدون حضور فیزیکی وکیل و موکل قرارداد وکالت به‌صورت الکترونیک منعقد گردد.

نحوه وکالت دادن در وکالت دادگستری غیرحضوری چگونه است؟

در این نوع از تنظیم وکالت وکیل و موکل به بررسی مسئله حقوقی از طریق غیرحضوری پرداخته و اعطای وکالت به‌صورت آنلاین صورت می‌گیردو بدین‌صورت است که پس از توافق بین وکیل و موکل که می‌تواند در طی جلسات آنلاین یا تلفنی صورت بگیرد وکیل مبادرت به تنظیم وکالت‌نامه آنلاین نموده و با دریافت کد تأیید امضا که بر روی شماره تلفن ثبت‌شده در سامانه ثنا موکل ارسال می‌گردد وکالت‌نامه الکترونیک به‌صورت غیرحضوری صادر می‌شود و نیازی به حضور وکیل در محل کار یا محل زندگی موکل و همچنین الزام حضور موکل د. دفتر وکالت وکیل نمی‌باشد و شرایط وکالت‌نامه الکترونیک در ایران تفاوتی ندارد که وکیل و موکل در شهر دیگر یا کشوری دیگر یا یکدیگر باشند یا نباشند و تصمیم‌گیری در خصوص شرایط اعطای وکالت غیرحضوری نیازمند اطمینان از صحت اظهارات و مستندات اسناد مرتبط با مسئله‌ای که به‌صورت غیرحضوری موردبررسی واقع می‌گردد می‌باشد.

آیا وکالت غیر حضوری خودرو امکان دارد؟

برای تنظیم وکالت رسمی صادره در دفتر اسناد رسمی حضور وکیل برای ثبت امضا و اثرانگشت لازم می‌باشد به‌طور مثال وکالت غیرحضوری خودرو امکان نداشته و موکل می‌بایست در دفتر اسناد رسمی یا محضر اسناد رسمی حاضر شود و تنظیم وکالت محضری غیرحضوری خودرو امکان ندارد چراکه وکالت تعویض پلاک خودرو یا تنظیم وکالت فروش خودرو نیازمند تنظیم سند رسمی در دفتر اسناد رسمی و ثبت اثر انگشت الکترونیک و پس از طی فرایند تنظیم سند رسمی وکیل رسمی خودرو میتواند برای دریافت سند برگ سبز خودرو به مرجع تعویض پلاک مراجعه نماید.

شرایط وکالت غیر حضوری در خصوص وکالت در دادگاه‌ها

با توجه به وجود سامانه قرارداد الکترونیک در ایران شرایط وکالت غیرحضوری وجود داشته و برای انعقاد عقد وکالت نیازی به حضور وکیل و موکل و انعقاد قرارداد وکالت حضوری نیست و صرفاً ثبت‌نام موکل در سامانه ثنا برای اعلام وکالت و تنظیم قرارداد الکترونیک وکالت و انعقاد قرارداد وکالت غیرحضوری کافی می‌باشد. مثلاً وکالت طلاق غیرحضوری می‌تواند بدون ملاقات بین وکیل و موکل صورت بگیرد و در روزگار کنونی که مکان در حل مسئله حقوقی یا کیفری تأثیرگذار نمی‌باشد رویکرد وکالت از طریق آنلاین توسط وکیل‌های ایران و بین‌الملل مورداستفاده قرارگرفته است.

همچنین درخواست تنظیم وکالت‌نامه و تصدیق امضا در سفارتخانه ایران منوط به ثبت‌نام در سامانه میخک و ثبت پروفایل در این سامانه داشته و برحسب سامانه میخک هر آنچه حکم صدور مجوز دارد مثل مجوز اجازه ازدواج برای دختر توسط پدر یا مجوز خروج همسر و فرزندان در بخش تنظیم وکالت‌نامه و تصدیق امضا سامانه میخک انجام می‌شود. و درصورتی‌که متقاضی (موکل) بخواهد به فردی در داخل ایران وکالت برای انجام کاری بدهد، باید وارد لینک درخواست تنظیم وکالت‌نامه و تصدیق امضاء این سامانه شده و سپس نوع وکالت‌نامه خود را که قرار است به متقاضی موردنظر بدهد انتخاب نماید.

متقاضی به‌عنوان موکل می‌بایست مشخصات وکیل را شناسایی و با دقت وارد نماید و بعد از تکمیل اطلاعات خواسته شده درخواست خود را ثبت و تأیید نموده و پس از دریافت رسید یا کد ره‌گیری به نمایندگی موردنظر مراجعه نماید. بدیهی است پس از تائید و مهر و امضا وکالت‌نامه، رضایت‌نامه یا مدرک تصدیق امضا توسط مأمور کنسولی نمایندگی تأیید و بارگذاری آن در سامانه، مراحل تائید و تصدیق به‌صورت غیرحضوری و آنلاین صورت می‌گیرد.

همچنین در حل مسائل قضایی در ایران بسیاری از وکیل‌ها برحسب نیاز روز جامعه حقوقی ازجمله رسیدگی‌های دادرسی که به‌صورت جلسات آنلاین و با امضا الکترونیک صورت‌جلسات صورت می‌گیرد و در فرایند رسیدگی به مسائل یا مشاوره منتهی به وکالت، حضور اشخاص در دفتر وکالت وکیل امری ضروری نمی‌باشد و جلسات غیرحضوری کافی می‌باشد.

ولی با توجه به مخاطرات ناشی از اینترنت یا سو استفاده اشخاص غیرقانونی از فضای اینترنت وکالت از طریق شناخت و ارتباط غیرحضوری می‌بایست پس از تحقیقات لازم و کسب اطمینان از شناسایی موکل و وکیل منعقد گردد و مزایای استفاده از خدمات وکیل به‌صورت غیرحضوری و آنلاین در شهرهایی از ایران مثل مشهد و تهران که ارتباط حضوری اشخاص موجب اتلاف وقت و انرژی موکل و وکیل و شرکت‌ها می‌گردد انعقاد وکالت غیرحضوری و آنلاین می‌تواند نقش مؤثری در حل مسائل مراجعین دفتر وکالت داشته باشد.

و همچنین بسیاری از افراد دارای مسائلی خارج از مکان محل زندگی خود بوده و در مسائلی می‌بایست نظر افراد متخصص را جویا شوند که در خارج از کشور یا در شهرهای متفاوتی زندگی نموده و مشاوره حقوقی غیرحضوری با وکیل آنلاین می‌تواند نقش مؤثری در حل مسائل افراد داشته باشد.

همچنین تنظیم لوایح به‌صورت غیرحضوری توسط وکیل و در فضایی که خود انتخاب می‌نماید باعث تمرکز بهتر او گشته و وکیل در راستای تنظیم لایحه می‌تواند به‌صورت آنلاین نسبت به دریافت و ارسال اسناد و مدارک مستند لایحه دفاعیه از موکل خود کمک گیرد و در حال حاضر با توجه به آنلاین بودن و غیرحضوری بودن برخی جلسات رسیدگی دادگاه در ایران به‌خصوص در شهرهایی مثل تهران یا مشهد و شیراز که تنظیم لایحه از طریق ارتباط غیرحضوری و آنلاین و به‌وسیله کارتابل شخصی وکیل یا از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی صورت می‌گیرد وکالت غیرحضوری می‌تواند در حل مسائل حقوقی مؤثر باشد.

هزینه وکالت به‌صورت غیرحضوری و آنلاین ایران در شهرهایی مثل تهران و مشهد و غیره با وکالت به‌صورت حضوری تفاوتی ندارد.چراکه انجام جلسه به‌صورت آنلاین به‌مراتب برای وکیل آنلاین ازلحاظ زمانی و برسی مسائل و ارائه نظر تفاوتی نداشته و پرسش و پاسخ از وکیل به‌صورت غیرحضوری و آنلاین نیاز به تنظیم جلسه مشاوره با وکیل به‌صورت غیرحضوری و آنلاین و از طریق سیستم تلفن، کامپیوتر یا شبکه اجتماعی مثل واتساپ و تلگرام یا اینستاگرام و به‌صورت تصویری یا ویسی و با طرح سؤالات و تحلیل مسئله صورت می‌گیرد و در صورت لزوم وکیل و موکل می‌توانند به‌صورت حضوری نسبت به تصمیم‌گیری اقدام نمایند.

 

7 دیدگاه برای “وکالت غیرحضوری

 1. صبوری گفته:

  سلام من یه مشکل قضایی تو یکی از دادگاه های شهرستان لاهیجان دارم و خودم تهران هستم.پرونده ام برای سال97هست و رای غیابی صادر شده درحال حاضرهم پرونده مختومه شده ولی بخاطر داشتن شاکی خصوصی جلو یکی از حساب هام مسدود شده میخواستم ببینم امکانش هست من به یه وکیل وکالت بدم بره دنبال کارهام و رضایت گرفتن از شاکی؟!؟!09190958658صبوری هستم ممنون میشم برای راهنمایی یا قبول کردن وکالت بنده باهام تماس بگیرید

 2. Marzieh Norouzi گفته:

  سلام
  همسر من نیاز داره به من رضایت آنلاین بدن
  لطفا بفرمایید چطور امکان پذیر است

 3. تیم حقوقی گفته:

  همسرتون میتونن به دفتر اسناد رسمی محل اقامت خودشون مراجعه و وکالت نامه مورد توافق رو تنظیم کنند.

 4. علی گفته:

  سلام
  خودرو و مدارک خودرو استان جنوب کشور میباشد
  مالک پلاک استان شمالی میباشد آیا میتوان بدون وجود مدارک از استان شمالی وکالت برا جنوب فرستاد ؟

 5. ناشناس گفته:

  باسلام من مبلغ سه چهار میلیون پیش دونفر دارم که اونا تهران هستند ولی من یکی از استان های غربی ساکنم میتونم وکالت بدم و مدارکو بفرستم بیوفتین دنبال کارم?

 6. وحید گفته:

  سلام وقت بخیر برای گرفتن وکالت خودرو از شهرستان به استان تهران بصورت الکترونیکی اقدام کردیم و حاضر شدن امضاء کردن
  الان دفترخانه مقصد میگن باید حضوری بیاین بگیرین برگه رو
  میخواستم ببینم راهی داره که از مقصد هم الکترونیکی برامون بفرستن
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *