شکایت از وکیل دادگستری

شکایت از وکیل دادگستری

شکایت از وکیل دادگستری

اگر کسی شکایت از وکیل دادگستری داشته باشد باید مراحل زیر را طی نماید.

در رابطه با شکایت از وکیل دادگستری باید توجه داشته باشید که نباید خشم و اندوه شما از رأی صادره موجب این امر شود که بی‌جهت وکیل خود را مقصر بدانید. به همین خاطر بهتر است موضوع پرونده خود و روند رسیدگی به پرونده و نهایتاً رأی صادره را با یک حقوقدان در میان گذاشته و در خصوص نحوه عملکرد وکیل خود مطمئن شوید. با رعایت موارد گفته‌شده اگر کسی نسبت به رفتار وکیل خود شکایتی داشته باشد می‌تواند شکایت خود را به‌صورت کتبی یا شفاهی به کانون وکلایی که وکیل در آن عضویت دارد و یا به مرکز وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری که پروانه وکالت وکیل در آن مرجع صادرشده است مراجعه نماید.

اگر شکایت به‌صورت کتبی تنظیم شود در دفتر دادسرای انتظامی ثبت می‌گردد و درصورتی‌که به‌صورت شفاهی تنظیم شود، شکایت در صورت‌مجلس نوشته‌شده و به امضای شاکی خواهد رسید؛ سپس شکایت به دادسرای انتظامی وکلا برای رسیدگی ارسال خواهد شد.

تخلفات وکیل

 • استعفا از پرونده زمانی که شما فرصت کافی برای انتخاب وکیل دیگری نداشته باشید
 • افشای اسرار مربوط به پرونده
 • عدم حضور در جلسات دادگاه و تضییع حقوق موکل
 • تبانی با طرف مقابل در خصوص موضوع پرونده
 • عدم ارائه رسید در قبال وجوه و اموال و اسناد دریافتی از موکل
 • انجام وکالت بدون تمدید پروانه
 • تحصیل وجه یا مال یا سند دیگری زائد بر حق‌الوکاله قراردادی، یا تعرفه‌ای (در مواردی‌ که قراردادی در بین نیست)

روند رسیدگی به شکایت تخلف انتظامی

روند رسیدگی به شکایت موضوع تخلف انتظامی وکیل به این صورت است که با ورود پرونده به دادسرای انتظامی وکلا، رسیدگی به پرونده آغاز شده و دلایل شاکی و اتهام وکیل مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و درصورتی‌که اتهام وارد تشخیص داده شود، کیفرخواست صادر می‌گردد. پس از صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه انتظامی وکلا ارسال شده تا مورد رسیدگی و تعیین تکلیف قرار گیرد. حال اگر دادسرا دلایل ارائه‌شده را کافی ندارند و یا اتهام وارده را نپذیرد، قرار منع تعقیب صادر می‌نماید.

با صدور قرار منع تعقیب شکایت شاکی رد خواهد شد. درواقع صدور این قرار به این معناست که وکیل مرتکب تخلفی نشده است. اگر این قرار از سوی دادسرای انتظامی وکلا صادر شود، ظرف ۱۰ روز از زمان ابلاغ قابل‌اعتراض در دادگاه انتظامی وکلا می‌باشد. در فرض نخست پس از صدور کیفرخواست از سوی دادسرای انتظامی، دادگاه انتظامی وکلا رسیدگی به پرونده را آغاز خواهد نمود. دادگاه انتظامی وکلا رونوشت ادعانامه را به وکیل ابلاغ می‌کند و وکیل می‌تواند دفاعیه خود راجع به فعالیت موضوع اتهام را پاسخ دهد.

این دادگاه درصورتی‌که نیاز به اخذ توضیح از وکیل یا موکل داشته باشد، جلسه رسیدگی تشکیل داده و پس از گرفتن توضیح از طرفین حکم را صادر می‌نماید.در غیر این صورت بدون اخذ توضیح از وکیل یا شاکی اقدام به صدور حکم می‌نماید. در فرض دوم نیز با صدور قرار منع تعقیب در دادسرای انتظامی وکلا و اعتراض به آن، پرونده به دادگاه فرستاده م و دادگاه انتظامی وکلا اگر قرار منع تعقیب را نادرست تشخیص داده و اعتقاد به تخلف وکیل داشته باشد، خود به موضوع رسیدگی کرده و اقدام به صدور حکم شایسته می‌نماید.

در پایان رسیدگی در دادگاه انتظامی وکلا، اگر تشخیص دادگاه مبنی بر این باشد که تخلفی از سوی وکیل رخ نداده است، رأی بر برائت صادر خواهد نمود و درصورتی‌که وکیل را متخلف تشخیص دهد، حکم محکومیت وی را صادر کرده و یکی از مجازات ذیل را به‌تبع رفتار ارتکابی برای وی انتخاب خواهد نمود:

 • اخطار کتبی
 • توبیخ با درج در پرونده
 • توبیخ با درج در روزنامه رسمی و مجله کانون
 • تنزل درجه
 • ممنوعیت وکالت از سه ماه تا دو سال

رأی صادره به وکیل، کانون وکلا، دادسرای انتظامی و شاکی ابلاغ خواهد گردید. این رأی از سوی شاکی خصوصی قابل‌تجدید نظر می‌باشد. اما وکیل متخلف و رئیس کانون وکلا تنها در موارد مشخص می‌توانند به‌حکم صادره اعتراض کنند. یعنی وکیل نسبت به رأی دادگاه در مورد تعلیق وکیل از وکالت و همچنین رأی به مجازات درجه ۴ به بالا می‌تواند اعتراض خود را در دادگاه عالی انتظامی قضات اعلام کند. رئیس کانون وکلا نیز نسبت به رأی برائت و مجازات درجه ۴ به بالا می‌تواند اعتراض کند. مرجع تجدیدنظر نسبت به آرای صادره از دادگاه انتظامی وکلا، دادگاه عالی انتظامی قضات می‌باشد.

این دادگاه به موضوع رسیدگی کرده و ممکن است رأی دادگاه انتظامی وکلا را تأیید کند یا آن را نقض کرده و حکم جدیدی را صادر کند؛ درهرصورت رأی این دادگاه قطعی می‌باشد و قابلیت تجدیدنظر نخواهد داشت. در پایان لازم به ذکر است که اگر میزان حق‌الوکاله در قرارداد وکالت مشخص شده باشد وکیل مستحق دریافت همان مقدار حق‌الوکاله می‌باشد . درصورتی‌که میزان آن در قرارداد ذکر نشده باشد و از عباراتی مانند مطابق تعرفه استفاده گردیده باشد ملاک برای پرداخت دستمزد وکیل آیین‌نامه تعرفه حق‌الوکاله وکلای دادگستری می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *