قرارداد لیسانس

قرارداد لیسانس

قرارداد لیسانس چیست؟

قراردادی که بر اساس آن دانش یا فن آوری‌ و یا اجازه فعالیت تجاری یا مجوز فعالیت فکری و یا اصلاحا لیسانس یا لایسنس به عنوان موضوع قرارداد انتخاب می گردد. به موجب آن یکی از طرفین حق بهره برداری و انتفاع از فعالیت فکری تحت مالکیت خود را در زمان مشخص و در محدوده جغرافیایی معین به شخص دیگری منتقل می نماید و طرف مقابل در ازای پرداخت مبلغی ثابت یا متغییر و یا به صورت سهمی از منافع فروش یا اصطلاحا رویالتی یا حق امتیاز حق مالی طرف اول را جبران می نماید. و اراده و قصد دو طرف قرارداد منشاء آثار قراردادی در قراردا لیسانس یا اعطای مجوز بهره برداری می باشد
در قرارداد لیسانس مدت بهره برداری میبایست بین طرفین مشخص باشد و استفاده خارج از زمان قراردادی بین طرفین منتهی به پرداخت خسارت طرف دیگر خواهد بود.
در قرارداد لیسانس یکی از طرفین از پروانه و اجازه فعالیت طرف دیگر قرارداد استفاده می نماید. و فوت یکی از طرفین تاثیری بر قرارداد نداشته و تا پایان مدت توافق شده ، قرارداد به قوت خود باقی میباشد
همچنین دارنده لیسانس یا مجوز میتواند با افراد مختلف قرارداد لیسانس منعقد نماید مگر آنکه بر طبق اراده خود از این انتقال منع شده باشد
در قرارداد لیسانس میتوان طرف اول را در مدت معین از رقابت در فعالیت منع نمود .
قرارداد لیسانس بر اساس اصل آزادی قرارداد ها که در ماده ۱۰ قانون مدنی مورد تعریف قرار گرفته است. در صورتی که خلاف قوانین امری نباشد معتبر و لازم الجرا می باشد و از آنجا که اساس شکل گیری آن قصد و اراده طرفین میباشد در روابط بین اشخاص در محیط های داخلی و بین المللی قابلیت تنظیم را خواهد داشت .
در قرارداد لیسانس تمامی شرایط قراردادی اعم از تعهدات طرفین ، حق فسخ ،الزامات ناشی از نقض تعهدات طرفین ، نحوه حل و فصل احتلافات از طریق مراجع قضائی یا داوری میتواند وجود داشته باشد. بسته به موضوع قرارداد ، قابلیت تنظیم بین طرفین را خواهد داشت .
تنظیم قرارداد لیسانس یا اعطای بهره برداری از مجوز و‌دارایی نامشهود صرفا در بستر بین المللی و در راستای انتقال فن آوری دانش فنی کشور های توسه یافته به سایر کشور ها نمی باشد. و در حقوق داخلی نیز قابلیت تنظیم به شکل قرارداد بین اشخاص را دارد
موضوع این قرارداد میتواند در قرارداد هایی که منشاء آن انتقال حق ثبت اختراع ، دانش فنی ساخت یک محصول ، حق استفاده از یک مجوز یا علامت تجاری ، حق استفاده از نرم افزار یا اپلیکیشن و یا حق استفاده از سرویس های ارائه خدمات و … باشد .
چنانچه طرفی که حق بهره برداری از لیسانس یا مجوز فعالیت را به دیگری منتقل مینماید مالکیتی نسبت به بهره برداری از موضوع قرارداد نداشته باشد به جهت عدم داشتن سمت قانونی ، قرارداد به شکلی متزلزل منعقد شده و قرارداد بهره برداری به شکلی غیر صحیح و به تعبیر حقوقی به صورت قرارداد فضولی منعقد شده است. که می تواند مورد ابطال و یا تائید قرار گیرد .
همچنین طرفی که حق بهره برداری از دانش فنی یا اختراع و یا مجوز فعالیت یا لیسانس را دریافت مینماید حق انتقال آن را به شخصی دیگر ندارد مگر با اجازه دارنده حق .
نکته ای که میبایست در انعقاد قرارداد لیسانس توجه نمود التزام به قواعد عمومی قراردادها و توافق اراده و قصد طرفین قرارداد می باشد. که می تواند منشاء تائید یا ابطال این قرارداد باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *