دفتر وکالت

دفتر وکالت

دفتر وکالت مکانی است که توسط وکیل انتخاب و جلسات رسیدگی، و اسناد مرتبط با حل مسئله مورد بررسی قرار می‌ گیرد و وکیل پس از دریافت مجوز وکالت که ناشی از قانون اخذ پروانه وکالت دادگستری یا ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه یا قانون تسهیل صدور مجوز های کسب و کار است اقدام به تاسیس دفتر وکالت بر اساس قانون می نماید.

در دفتر وکالت بسیاری از جلسات رسیدگی به صورت آنلاین، حضوری یا مجازی برگزار می‌ گردد. در هر صورت وکیل می‌ بایست محل دفتر خود را به کانون وکلای دادگستری محل فعالیت یا مرکز وکلا و مشاوران قوه قضائیه اعلام نماید.

هدف دفتر وکالت چیست؟

هدف از نهاد دفتر وکالت بدون تردید، کمک به اجرای صحیح عدالت است. مقصود از عدالت هم به‌ نوبه خود پاسخگویی به یک نیاز فطری و اجتماعی انسان‌ ها در جهت تامین منفعت عامه است. تأمین این مصلحت هم بنا به طبع جامع آن، به‌ صورت فردی و انتزاعی میسر نیست. از این‌رو، نقش دفتر وکالت را در این میان باید در یک نگاه جمعی به عملکرد سیستم حقوقی دستگاه قضایی در پرتو واقعیات حاکم بر تشخیص حق و باطل نگریست.

در فرضی که افراد هنگام اختلاف بر سر امری، یا نقض قوانین کشور، خود داوطلبانه به یک قاضی دانا و منصف و غیر جایز‌ الخطا رجوع می‌ کردند. تمام حقایق را بدون فزونی و کاستی در اختیار او قرار می‌ دادند، کار آسان است . در این حالت کافی است که فقط یک فهرست از اسامی مراجعان تهیه شود تا به‌ نوبت حکم لازم درباره آنان صادر شود و بدیهی است که در این بین جایی برای دفتر وکالت و وکیل مدافع نبود؛ اما روشن است که در عالم خارج جایی برای این فروض نیست.

کشف حقایق و صدور حکم شایسته بر آن اساس، نیاز به یک دستگاه دارد که به گونه ای عمل کند که تا سر حد امکان آن غایت مطلوب به دست آید. این دستگاه، نظام دادرسی یک کشور است؛ و از جمله ساز و کارهای آن برای نیل بدان هدف، امکان صحبت طرفین دعوا در خصوص مواضع خود و طرف مقابل است تا مبانی یک حکم عادلانه ایجاد شود. این واقعیت که اتاق فکر ایجاد شده در دفتر وکالت می تواند یک مکان مستقل و متمایز از سایر مشاغل حقوقی باشد صحیح است. و  بر همین روال، دیدگاه قاضی با وکیل نسبت به دعوا متفاوت است و این اختلاف دید از شرایطی است که وظایف متمایز دفتر وکالت و دادگاه در مقابل دعوا را نشان میدهد. همچنین تلاش قاضی در جهت رسیدگی شایسته به دعوا و اجرای عدالت است، حال‌ آنکه وکیل هدفی جز اثبات یا رد دعوا به نفع موکل خود ندارد. از این‌ رو، بین قاضی و وکیل نه تنها تفاوت دیدگاه وجود دارد، بلکه گاه از دو قطب مخالف با پرونده رسیدگی می باشند.

دفتر وکالت در قانون وکالت

بر اساس ماده 43 قانون وکالت وکلاء باید دارای دفتر منظم بوده و مراسلات و مکاتباتی که راجع به امر وکالت است ثبت و ضبط نمایندو طرز تنظیم و نگاهداری آن را‌ دفتر بازرسی و تشکیلات وکلا معین خواهد نمود و حفظ دفتر و ته چک قبوض تا ده سال پس از تاریخ ختم آن اجباری است.

موسسه حقوقی وکالت

بعضا محل دفتر وکالت در موسسات حقوقی است این موسسات دارای فعالیتهای متنوعی هستند ولی امکان دخالت در امر وکالت را ندارند و برای اقدام وکالتی در دادگاه و مراجع قضایی می بایست از وکیل دارای پروانه وکالت دادگستری استفاده نمایند این موسسات زیر مجموعه موسسات غیر تجاری مذکور در ماده 585 قانون تجارت ایران می‌ باشند و بر اساس ماده یک آیین‌ نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری، موسسه غیرتجاری کلیه تشکیلات و مؤسساتی است که برای مقاصد غیر تجاری از قبیل امور علمی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می‌ شوند اعم از آنکه موسسین و تشکیل‌ دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.»

مالیات موسسات غیر تجارتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *