وکیل کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری از موضوعاتی است که به بررسی نقش وکیل و مشاور حقوقی در رسیدگی به جرم کلاهبرداری و ابعاد آن می پردازد.کلاهبرداری از جرائم علیه اموال می باشد که در حقوق جرای ایران مورد جرم انگاری قانون گذار قرار گرفته است. و در این مقاله به بررسی جرم کلاهبرداری و عناصر قانونی، مادی و معنوی یا روانی از منظر وکیل کلاهبرداری میپردازیم.

در رسیدگی به جرائم کیفری آنجه اهمیت دارد وجود عناصر قانونی، مادی و معنوی یا روانی جرائمی مثل جرم کلاهبرداری می باشد.

عنصر قانونی جرم کلاهبرداری از منظر وکیل

 از منظر وکیل و بر طبق قانون، عنصر قانونی جرم کلاهبرداری را میتوان از قانون راجع به انتقال مال غیر و قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری و قانون جرائم رایانه ای ایران بدست آورد. و آنچه دارای اهمیت است این است که متهم به ارتکاب جرم کلاهبرداری باید رفتاری مطابق قانون را انجام داده باشد. و با فریب، مال دیگری را در اختیار خود بگیرد و از این طریق مبادرت به تحصیل منافع یا اموال برای خود یا دیگری نماید.

عنصر مادی جرم کلاهبرداری از منظر وکیل

همچنین از منظر وکیل کلاهبرداری، کلاهبردار در عالم واقع باید رفتاری را نشان دهد که بر اساس قانون عملیات مرکب جرم کلاهبرداری است. و در این عملیات متهم حقیقت را میداند ولی بر خلاف حقیقت موضوع، مرتکب جرم کلاهبرداری شرایطی را به وجود می آورد. که نتیجه آن ایجاد واقعیتی است که اتفاق افتاده و دلایل و مستندات آن را نشان می دهد. ولی بر خلاف حقیقت موضوع است و میتواند از طریق عناوین مصرح در ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس ارتشاء یا کلاهبرداری باشد. مثل جعل  و نیز میاواند از سایر رفتارهای ایجاد کننده واقعیت خلاف حقیقت باشد.

عنصر معنوی یا روانی جرم از منظر وکیل کلاهبرداری

عنصر معنوی یا روانی جرم کلاهبرادی از منظر وکیل کلاهبرداری به معنی این است که مرتکب در انجار رفتار مجرمانه خود از انجام فرایند نقشه خود آگاه است و میداند اراده خود را برای ارتکاب جرم کلاهبرداری چگونه میبایست اجرائی نماید.

نمونه حکم کلاهبرداری

نقش وکیل در پرونده کلاهبرداری

برای اطلاع از نقش وکیل در پرونده کلاهبرداری ابتدا موضوع و مسئله اصلی خود را با مشاوره حقوقی مورد بررسی قرار دهید. از آنجا که در رسیدگی به موضوع جرم کلاهبرداری اشخاص بعضا ممکن است موضوع را دارای جنبه حقوقی بدانند. و برای احقاق حق خود نتوانند تصمیمی با راهکار کیفری اتخاذ نمایند وکیل مسلط به استدلال منطقی و آگاه به انواع عملیات فریب در کلاهبرداری که بر اساس تجربه فعالیتش ایجاد شده میتواند افراد را در مسیر صحیح برای اقدام قانونی هدایت نماید. و از آنجا که کلاهبرداری بر اساس انواع عملیات فریبی است که در جامعه حقوقی بعضا تکراری است. مثل انتقال مال یا منافع مال غیر میتوان با مشورت با وکیل متخصص کلاهبرداری از حقوق کیفری خود آگاه شده و با استفاده از وکیل کلاهبرداری  بعضا رسیدگی به جرم کیفری با هزینه و زمان کمتری از رسیدگی های حقوقی نتیجه خواهد داد.

فرانک ابنگیل و زندگی نامه کلاهبردار آمریکایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *